Marija Lukić, Verica Rakočević i Biljana Srbljanović bile su gošće emisije "Među nama", a razgovarale su o tome kako su žene udružene u patnji masovno stale jedna uz drugu na društveim mrežama.
Uz hešteg #Nisamprijavila na društvenim mrežama, objavljeno je preko 20.000 ispovesti žrtava zlostavljanja i tu se krije sav užas i čitav spsiak razloga zbog kojih zene u Srbiji ćute ili su ućutkane.
Tužilaštvo je pokrenulo predistražni postupak, policiji je izdato naređenje o prikupljanu informacija o ovom slučaju, oglaisla se Zorana Mihajlović i rekla da očekuje da se ispitaju navode devojke koja je htela da prijavi repera za nasilje, ali joj to nije pošlo za rukom.
Marija Lukić je na samom početku emisije objasnila šta ovaj slučaj budi u njoj, s obzirom na njeno iskustvo i sve ono što je prošla.
„Sistemski stvari moraju da se menjaju, ali svaka promene kreće od nas samih. Mi smo ti koji menjamo i sebe i sistem. Prijatno me je iznendaila solidarnost žena i muškaraca koji su stali na stranu žena, ne mogu da kažem da sam iznenadjen brojem, jer sam u kontaktu sa ženama svih strarosnih doba i znam koliko je nasilje rasprostanjeno. I onda kada se desi ovakva situacija, kad institucije ne reaguje, mi reagujemo tako što pametujemo, ako moram tako da kažem, a zapravo se u međuvremenu gotovo ništa ne promeni. Promenilo se to da smo postali solidarnije društvo. žene su postale solidarnije i glasnije i očekujem da će biti sve glasnije i isto tako očekujem da institucije počnu da rade svoj posao. Verujem da ima poštenih policajaca, sudija, tužioca ali ima i onih koji koji to nisu. Iz neznanja, jer su dovedeni kao partijski kadrovi, primaju platu, parazitiraju u ssitemu i svoj posao ne umeju da rade, a na takvim mestima kriju se pritajeni nasilnici i nasilnici koji ne žele da pomognu. I treće, kad naiđemo na osobu u institucijama koja može da nam pomogne, zapravo ne može zbog prethodna dva primera koje sam pomenula“ kazala je Lukić.
Biljana Srbljanović je rekla da mi nemamo zvanične kanale, institucije, za koje znamo da će da funkcionišu.
„Ako imamo Zoranu Mihajlović koja je danas rekla da sve treba ispitati, onda je ona danas trebala da izađe na televizije i da kaže: Ovo je moj službeni dopis ministarstvu polciije u kome zahtevam da se kaže šta će se konekretno uraditi. Ali i to da se stvori mehanozam, da žena kada ode da prijavi nasilje, da postoji jedan specijalizovan način kako žene to prijavljuju, gde prijavljuju, da bude komforan za njih i da imaju na drugoj strani specijalizovanu osobu koja tačno zna kako treba da postupa. Zbog toga što je to jedno dodatno poniženje za ženu koja ode da prijavi i onda je, kao što smo videli, vraćaju kući“, rekla je Srbljanović.
Ona je dodala da se žene solidarišu onda kada se slučajevi zlostavljanja pojave u javnosti.
Verica Rakočević kazala je da kod silovanja žene nikada nisu krive.
„Cilj ove emisije i ciljs svih budućih emsiija bi trebalo da bude da se prosto prenese ženama snaga, da ne postoji nijedan razlog i nijedan strah, da ne postoji ništa važnije od lične slobode da kažeš da si ugrožen, da ti je ugroženo dostojanstvo, da ti je ugroženo zdravlje, mentalno i fizičko“ rekla je Rakočević i dodala da je potrebna edukacija o borbi protiv nasilja od osnovne škole.
Pogledajte celo gostovanje:
BONUS VIDEO: #NisamPrijavila: Kako sistem štiti nasilnike?
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar