Manje od deset dana pre predsedničkih izbora u Sjedinim Državama, brojke u istraživanjama se menjanju, ali trka je i dalje vrlo tesna. U sedam ključnih, većinski neodlučnih država, ili je rejting izjednačen ili republikanac Donald Tramp ima blagu prednost u odnosu na kandidatkinju demokrata Kamalu Haris. U predizbornu kampanju uključile su se i mnoge javne ličnosti, ali svi procenjuju da će ključ izbornih rezultat biti u izlaznosti za koju se već sada može reći da će biti velika. Priču nastavlja Ana Zulbehari, reporterka Dnevnika na TV Nova.
Trampove pristalice su krajem prošle nedelje satima na hladnoći čekale dolazak republikanskog predsedničkog kandidata na aerodormu u Mičigenu, jednoj od sedam odlučujućih, kolebljivih država.
Na početku mitinga – izvinjenje, jer se zardžao na snimanju sa Džoom Roganom, najpopulatnijim američkom podkasterom. A onda nastavio tipičnom retorikom – ismevanjem kandidatkinje demokrata.
„Ona je iskorenila našu suverenu granicu i oslobodila armiju migrantskih bandi koje vode kampanju nasilja i terora protiv naših građana. Čitate o tome svaki dan. Došli su ubice i dileri droge. Slušaćemo pesmu. Želim da doktori odvoje vreme“, rekao je Donald Tramp, kandidat za predsednika Republikanske stranke u Mičigenu.
Pavaroti na mitingu Donalda Trampa, a kod Kamale Haris u Teksasu Bijonse.
Popularna pevačica je pred 30.000 ljudi u svom rodnom gradu, Hjustonu, u državi Teksas gde je abortus zabranjen, poručila – da bi pobeda republikanskog kandidata značila kraj pravima žena na reproduktivnu slobodu.
„Nisam ovde kao slavna ličnost. Nisam ovde kao političar. Ovde sam kao majka. Majka kojoj je duboko stalo do sveta, moje dece i sve naše dece koja žive. Svet u kome imamo slobodu da kontrolišemo svoja tela“, rekla je Bijonse.
Držanje mitinga u Teksasu koji tradicionalno većinski glasa za republikance, nije tipično za demokratske kandidate“, rekla je Kamala Haris, kandidatkinja za predsednicu Demokratske stranke.
„Ona je učinila jednu neobičnu stvar, naime ona je otišla iz kolebljivih država gde se dešvajau svi njeni mitinzi, ona je otišla u Teksas, koji se očekuje da će biti sigurno uz Trampa, tako da možda pokušava da tamo isprovocira nešto u smislu i za Teksas treba da se borimo“, kaže Vukašin Zorić iz Centra za američke studije.
Pre nekoliko dana u kampanju Donalda Trampa uključio se milijarder Ilon Mask, koji nasumičnim biračima koji potpišu nejegovu peticiju za slobodu govora i pravo na nošenje oružja deli milion dolara dnevno.
„Mislim da ćemo sa Trampovim predsedništvom dobiti bezbedsne granice i gradove, razumnu potrošnju, deregulaciju, da bismo otključali moć giganta kakav je Amerika“, rekao je Ilon Mask, vlasnik Tesle i SpaceX-a
A uz Kamalu Haris je, osim bivegi predsednika i stranačkog kolege Baraka Obame i slavni roker Brus Springstin.
„Donald Tramp se kandiduje za američkog tiranina. On ne razume ovu zemlju, njenu istoriju, niti šta znači biti duboko Amerikanac. I zato 5. novembra dajem svoj glas za Kamalu Haris i Tima Volca“, poručio je Brus Springstin, rok muzičar.
Kako se izbori približavaju izoštrava se retorika na obe strane. Haris je Trampa nazvala fašistom, a on je aludirajući da Kamala izmišlja da je za vreme studija radila u restoranu brze hrane, pre nekolio dana 15 minuta usluživao goste u Mekdonaldsu.
U kampanji Kamale Haris u finišu se Tramp šrikazuje kaou opasnost po demokratiju, dok Tramp demokrate naziva pretnjom po američku ekonomiju i bezbednost.
„On smatra da on budi zdravorazumska rešnja za komplikovane probleme Amerikanaca i ako je sudeći po percepciji njegovog ekonomskom delovanja za vreme prošlog mandata postoji veliki broj Amerikanaca koji u to veruju“, kaže Milan Krstić sa Fakulteta političkih nauka.
Poverenje Amerikanaca, prema istraživanjima, promenilo se od početka meseca, pa su kandidati u se kolebljivih država ili izjednačeni ili je Tramp u blagoj prednosti.
„Razlika nije prevelika, u nekima je manja od 1 procentnog poena, negde ide do 2 posto kao u Džordziji. to znači da je moguć i dalje preokret, kao i zbog margine statističke greške moguće je da ishod izbora u ovim državam bude drugačiji nego što pokazuu istraživanja javnog mnejnja rađena na relevantnom uzorku. treba uzerti u obzir i kladionice. na kaldionicama da je favorit sa 60 prema 38, 39, vrlo jasan favorit“, kaže Milan Krstić.
„Tramp ima zamajac, momentum ukazeći deset dana pred izbore, ali to zapravo može da mobiliše određenu skupinu birača koji su uplašeni drugog trampovog mandata, može da naparavi referendumsku atmsoferu, zaprvao trampovo saopouzdanje prd ibore može da dovede do negativnih psoeldica po konačan rezultat po njega“, smatra Vukašin Zorić, Centar za američke studije BU.
Upućeni kažu – prelomiće izlaznost. Ona je, za sada, u državama u kojima su izbori već počeli na rekordnom nivou.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Kakav je srpski pogled na odluku kojom Amerika bira budućnost?