Svi najbolji prijatelji Srbije koji su nas više puta pohodili u poslednjih deset godina, lideri zemalja koje se ne mire s političkom i svom ostalom dominacijom Zapada, juče su se okupili u prestonici ruske republike Tatarstan. Na samit Briksa kod Putina stižu kineski lider Si i turski vođa Erdogan, kao i indijski premijer Modi. Poruke velikog skupa privlačiće pažnju i onog dela sveta kom se suprotstavlja. Jedan, nazovimo ga, "mali Briks", čini se dosta na brzinu sazvan, dešava se u Slovačkoj, tamo su oni koji bi po mnogo čemu nekako sebe videli danas u Kazanju, ali eto ipak nije zgodno. Orban, Fico i Vučić sastali su se u gradu Komarno na Dunavu, zvanično, tema samita su migranti. Da li se u pauzama gledalo i ka Kazanju, saznaje Željko Veljković, reporter Dnevnika na TV Nova.

Vri ko u kazanu u Kazanju, sve je svečano, jer počinje samit onog dela sveta koji se deklariše kao slobodarski, susret Rusije i globalnog juga koji stoje naspram kolektivnog Zapada, drugi to vide kao samit dela sveta u kojem se demokratije ne drže ko pijan plota.

Ruski lider Vladimir Putin dočekao je kineskog Sija, tu su i lideri Irana, Egipta, Južnoafričke Republike, Indije, Etiopije. Tu je i Srbija, predstavljana masovno ali na nešto nižem nivou, delegaciju ne predvodi lider, nego Vulin.

Lider ima obaveze zakazane pre nego što je u septembru stigla pozivnica iz Rusije, to je kaže objasnio i Putinu, a i narodu.

„Ja sam bio veoma pošten prema predsedniku putinu i rekao mu, dakle to je bilo zakazano ranije. Ali nisam krio i rekao sam mu – poštovani gospodine predsedniče, i da nema ovih poseta bilo bi mi izuzetnno teško da dođem, zbog različitih stvari koje vi vrlo dobro znate i za koje verujem da razumete Srbiju“, rekao je Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

Konkretno, jučerašnja obaveza je put u grad za koji su čuli samo oni koji redovno slušaju izvešta o vodostanju.

„Vodostanje. Reka Dunav, Kornojburg, Bratislava, Komarno“.

E u Komarnu, podunavskom gradiću u Slovačkoj, okupili su se oni koje u današnjoj Evropi mnogo šta žulja, i rado gledaju ka Istok.

Putinovi saveznici koliko se to sme, premijeri Slovačke i Mađarske i predsednik Srbije. Zvanično, tema ilegalne migracije, ali je zvanični prevod na srpski bio takav da je skoro svejedno o čemu su pričali, jer se poruke teško razaznaju. Prvo, kako je u Evropskoj uniji.

„Situacija je bliska ustanku. U Evropskoj uniji situacija je veoma bliska ustanku. Neki su se već i digli na ustanak, pojedini premijeri recimo“, rekao je Viktor Orban, predsednik Vlade Mađarske.

A oni koji bi u Kazanj da se to sme, o zvaničnoj temi susreta kroz priču o tome šta je dom. A dom je valjda tamo gde nema migranata.

„Osećaj doma je onaj osećaj gde ste preživeli svoje detinjstvo, svoju mladost, što želite da prenesete svojoj deci i svojim unučadima. Ne možete da vratite stvar, ne možete ništa da uradite, to je veliki politični problem. Moramo da kažemo, zahvaljujemo Bogu što u Slovačkoj i u Mađarskoj taj problem ne postoji. Mi možemo u našim zemljama da se osećamo kao kod kuće. A to želim isto da poželim i Srbiji. Posle njegovog priključivanja Evropskoj uniji, isto ćemo držati pesnice da Srbija zadrži osećaj doma u svojoj zemlji“, poručio je Orban.

Malo o migrantima, malo više o svemu ostalom, samo Kazanj niko nije pomenuo.

„Bila bi velika šteta ako bi predsednici, odnosno predsednici Vlada triju zemalja preskočili mogućnost da razgovaraju o stvarima koje možda toliko nisu u vezi sa nelegalnim migracijama“, rekao je Robert Fico, predsednik Vlade Slovačke.

Dok Evropa deklarativno i dalje navodi da je pobeda Ukrajine jedino prihvatljiv scenario za kraj rata, u Komarnu o miru po svaku cenu .

„Razgovarali smo i o sukobu u Ukrajini, mi imamo veoma bliska stanovišta po tom pitanju i za razliku od drugih mi ne govorimo o velikim pobedama, već govorimo o miru kao o nasušnoj potrebi svih naših zemalja, ali rekao bih i celog evropskog kontinenta i celog sveta na kraju krajeva“, rekao je Vučić.

„Velika hvala i na tome što sam mogao da budem u prilici da se nađem na ovom sastanku i gde odjekuje reč mir koja ne nosi negativan kontekst. Nalazim se u krugu ljudi kojima leži na srcu pitanje mira koja je definisana kao glavni kriterijum u našim odnosima“, rekao je Orban.

„Govorili smo naravno i o američkim izborima. Čitali smo i najnovije jedno istraživanje, da ne govorim ko je bio naručilac“, otkrio je Vučić.

I tako je prošao prvi dan BRIKS-a za one koji tamo i bi i ne bi. Ostala su još dva dana, srpskog predsednika sutra u Beogradu čeka susret sa poljskim premijerom Donaldom Tuskom, a onda stiže i Ursula fon der Lajen.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Slovačka u šoku posle pokušaja atentata na premijera Fica, zvaničnici pozivaju na jedinstvo

Embed Code

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar