Šta nam deca jedu u vrtićima sve češće je tema o kojoj se govori. Fotografije obroka poput makarona sa kupusom i limunade bez limuna, koje roditelji dele na društvenim mrežama, pokrenule su lavinu nezadovoljstva.

Jelovnik predškolske ustanove „Čika Jova Zmaj“ na beogradskoj opštini Voždovac skrenuo je pažnju javnosti zbog fotografije ručka koji kruži društvenim mrežama na kojoj se vidi kupus sa makaronama koji su dobili mališani.

„U ponedeljak su na jelovniku bile makarone sa povrćem (kupus, praziluk, crni i beli luk, paradajz pire i začini) koji je zamišljen kao proba tradicionalnog srpskog jela – flekice sa kupusom. U saradnji sa sestrama na preventivi, rukovodiocima kao i šefovima kuhinja sa terena su nam stigle povratne informacije da su deca jelo jela lepo, u nekim vrtićima čak i odlično“, rekli su predškolskoj ustanovi „Čika Jova Zmaj“

Fotografije je na društvenoj mreži “X” objavila potpredsednica Gradskog odbora SSP Tijana Šerbula, ocenjujući da je ishrana dece ponižavajuća od kada je gradonačelnik Beograda doneo odluku o besplatnim vrtićima u glavnom gradu.

„Ovo što se desilo sa ishranom prošle nedelje u predškolskoj ustanovi, to nije izolovan slučaj i nije prvi put da se desilo“, rekla je Tijana Šerbula, potpredsednica gradskog odbora Stranke slobode i pravde.

Stari Vojvođani znaju šta su flekice sa kupusom, a to nisu obarene makarone, kupus, pomešano, posoljeno i posluženo deci. Kvalitet ishrane je naglo počeo da opada u predškolskim ustanovama onog momenta kad je Šapić doneo odluku da su vrtići u Beogradu besplatni, i to jeste dokaz da je to populistički trik jer nije imao ideju kako će da funkcioniše, a i nije znao ni da ostavi isti kvalitet, a kamoli da bude još bolji.

Predškolske ustanove u Beogradu imaju svoje centralne kuhinje, ali kako naglašava naša sagovornica, problem je što su već nekoliko godina sve nabavke namirnica centralizovane, preko Grada, međutim kako kaže, sve je to sakriveno od očiju javnosti.

„Svaka predškolska ustanova ima svog nutricionistu koji mora nažalost da se snalazi u okviru koji dobija, ja mislim da oni sjajno obavljaju svoj posao, vaspitači i žene koje pripremaju hranu isto nemaju veze sa tim. To sve zavisi od novca koji se odvaja za tender za nabavku hrane, a vidimo da ta mera besplatnih vrtića je na uštrb ishrane i svega ostalog što se podrazumeva da vrtići dobijaju“, kaže Šerbula.

Podsećanja radi, samo nekoliko meseci prosle izjave Šapića da će Beogradski vrtići biti besplatni za najmlađe, predškolska ustanova „Stari grad“ ukinula je posebne obroke za decu sa alergijama i drugim zdravstvenim problemima, ali taj problem je ubrzo bio rešen čim su se javno roditelji dece pobunili.

Prilog Anđele Janković iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Vrata vrtića zatvorena za decu sa posebnim potrebama?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare