Šta sporazum "Otvoreni Balkan" donosi državama koje su obuhvaćene njime, a šta donosi građanima i koliko Balkan sa državama koje su opterećene istorijom zaista može da bude otvoren? O tome u emisiji "Među nama" govore predsednik UO Centra za evropske politike Srđan Majstorović i savetnik predsednika Privredne komore Srbije Nenad Đurđević.
Upitan zašto je „Otvoreni Balkan“ i potpisivanje sporazuma o zajedničkom regionalnom tržištu 6. oktobra važno EU, Majstorović je podsetio da je regionalna saradnja suštinski deo procesa evropskih integracija.
„To je zapisano u aktima EU još 2010. godine, da će države Zapadnog Balkana biti procenjivane u svom napredovanju ka EU, između ostalog, i na osnovu toga kako među sobom sarađuju. Očigledno, trebalo im je dosta, nekih 20 godina od tada, ali ovo ubrzanje jeste pre svega zahvaljujući angažmanu Angele Merkel i njenoj inicijativi da Berlinski proces unapredi tu regionalu saradnju i digne na jedan viši nivo“, rekao je Majstorović.
Prema njegovim rečima, to jeste deo njene zaostavštine i to je bila jedna od važnih tema koje je ona želela da pomene u svojoj oproštajnoj turneji, da ostane u amanet svojim kolegama na Balkanu da bez obzira na njeno povlačenje ovaj proces treba da živi, jer je u inetresu građana Zapadnog Balkana, ali i EU.
Upitan, ukoliko sporazum bude potpisan 6. oktobra šta to znači za privredu Srbije, Đurđević je rekao da PKS, preko saradnje sa svih šest komora Zapadnog Balkana, pozdravlja svaki oblik dubinske ekonomske integracije i da je aktivan učesnik Berlinskog procesa i „Otvorenog Balkana“.
„Ono za šta smo mi zainteresovani jeste implemetnacija tih sporazuma u kojem bi dobili jedinstvenu zonu sa 18 miliona građana na Zapadnom Balkanu, koja bi bila mnogo atraktivnija za poslovanje i putovanje, ali i za investiranje u te ekonomije i naš region“, naglasio je Đurđević.
O čemu su još govorili Srđan Majstorović i Nenad Đurđević u emisiji „Među nama“ pogledajte u video prilogu:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar