Vlasti sve češće u svoju odbranu zbog nesreće u Novom Sadu, podsećaju na tragediju iz 2018. godine u Italiji kada je pao most u Đenovi. Videćemo da li će biti sličnosti i na kraju istrage, s obzirom da se za Đenosvku tragediju na optužnici našlo čak 59 osoba.

Tragedije se u Srbiji dešavaju od pamtiveka, kao i svuda u svetu“, rekao je Nebojša Krstić na TV Pink.

Dešava se i drugima. Parola je koju su predstavnici vlasti, pa tako i prorežimski mediji koristili nakon nesreće u Novom Sadu, pominjući nesreće koje su se dešavale u svetu. najčešće su se pozivali na pad mosta u Đenovi,

„Kada je pao most u Italiji niko nije rekao e okej cvilećete kao kerovi i jurićemo vas po ulicama“ poručila je Ana Brnabić, predsednica Narodne skupštine na TV Happy.

Tvrdnju da se slične nesreće dešavaju svuda u svetu, a kojom se relativizuje nesreća u Novom Sadu, čuli smo i i tokom gostovanja predsednika Srbije na TV sa nacionalnom frekvencijom.

Razgovor Aleksandar Vučića i Milomira Marića na TV Happy:

AV: Uvek će biti nesreća, uvek će biti svega, MM: A zašto da ne pustimo ovaj prilog o nesrećama, koje su da vidimo nesreće su svuda prisutne?! AV: Ma pusti, šta god hoćeš MM: A onda su napali zašto je to pušteno. AV: A šta ste puštali? MM: Puštali smo prilog kako je nestao most, to je most u Đenovi…

Ono što je Novi Sad pogodilo 1. novembra, Đenovi se dogodilo 14. avgusta 2018. godine, kada se urušio most Morandi. Tada su poginule 43 osobe. Most Morandi, izgrađen je šezdesetih godina, u isto vreme kada i Železnička stanica Novi Sad.

„Neke sličnosti ima. Navodno je teorija odbrane u Italiji, je da je jednostavno vreme učinilo svoje da su zarđali stubovi i da je to dovelo do pada mosta. Kod nas ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić prvog dana ili drugog dana kad već je izneo tvrdnju iako nije veštak, da su zarđali ti ankeri koji su držali tu nadstrešnicu koja je ubila ljude“, kaže Miloš Lazić, novinar portala Nova.rs

Sličnosti se tu, uglavnom završavaju, a počinju i razlike. Železnička stanica se urušila nakon višegodišnje rekonstrukcije koju je Srbija platila ukupno 65 miliona evra, dok se most Morandi urušio, najverovatnije, usled neodržavanja. Dok novosadsko tužilaštvo ćuti i javnost još uvek ne zna kako napreduje istraga, u Italiji to nije bio slučaj.

„U Italiji je posle toga nastao skandal i potpuno je promenjena politika, vođenja računa, izvršena je velika kontrola svih infrastrukturnih projekata. Istraga je rezultirala optužnicom na kojoj se našlo 59 ljudi. Oni to zovu maxi procesom. To označava sudski postupak u kome ima mnogo optuženih i na optuženičkoj klupi su se našli službenici ministarstva saobraćaja i neke firme koje su održavale taj most“, kaže Lazić.

A među krivičnim delima koja im se stavljaju na teret je i ono najteže, ubistvo iz nehata. Tu su i teško delo protiv opšte sigurnosti, falsifikovanje dokumenata. Dok naša vlast smatra da je tragediju u Novom Sadu skandalozno nazivati ubistvom.

Razgovor Predrada Markovića i Marije Savić Stamenić na RTS-u:

MSS: Ja sam se setila mosta koji se srušio u Đenovi, to ne znači da ne treba da postoji odgovornost. PM: Da most u Đenovi, je slično ovo. Pošto u Italiji mafija radi građevinske poslove, tako da most u Đenovi ima neke veze sa organizovanim kriminalom.

„Jeste Italija ima bolno iskustvo sa organizovanim kriminalom i mi treba da učimo od njih.Ali, trenutno vidimo da posle duge duge borbe, poslednjih decenija je org. kriminal u defanzivi tamo. Italijani su prelomili i oterali korumpirane političare i oni su posle krvavih događaja, a ako ovako nastavi možemo i mi da ih očekujemo, dali slobodu pravosuđu. Mi ovde vidimo potpuno drugačiju situaciju, da vrhunski autoritet, predsednik daje smernice tužilaštvu“, kaže Lazić.

Prilog Teodore Pivljanin iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Pogačar: Radićemo na tome da se protesti nastave i da se energija održi

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare