Na skupoj kineskoj tabli na RTS-u, u utorak, mogli smo da vidimo jedan kratki ali efikasan čas iz ekonomije i to u sred priče o situaciji na Kosovu i Metohiji. Ređale su se cifre, zaokruživali brojevi, podvlačilo se za one koji nisu bili dovoljno pažljivi i koji su propustili kako ne baš optimistična realnost prerasta u optimističnu ekonomsku sliku koja je definisana u zanimljivoj konstataciji - Srbija je najbogatija u svojoj istoriji. Šta je između redova ovog zaključka, jesmo li svesni težine ove rečenice u emisiji "Među nama" o tome govore ekonomski novinar Mijat Lakićević i generalni sekretar Stranke slobode i pravde i Peđa Mitrović.
„Devizne rezervne su nam najveće u istoriji, imamo najveće količine zlata u istoriji Srbije, u svakom smislu smo najbogatiji u istoriji Srbije, iako je to ljudima teško da čuju“, rekao je nedavno gostujući na RTS-u predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Komentarišući te njegove izjave, Mijat Lakićević je rekao da poslednjih desetak godina stalno slušamo da nikad nije bilo bolje, da smo u zlatnom dobu, tako da to nije iznenađenje.
„Imam utisak da ljudi nisu toliko naivni i da ne gledaju makroekonomske cifre nego kako žive, koliko potroše, mogu li da idu na letovanje. Na neki način prirodno je da zemlja napreduje i iz godine u godinu je malo bolje ali ovde se radi o tome da kada se poredimo sa okruženjem vidimo da nije tako i kada pogledamo poslednjih 10 godina vidimo da su stope rasta niže nego u najvećema broju zemalja istočne i južne Evrope“, ocenjuje on.
Prema njegovom mišljenju, Srbija je zapravo zaostajala za svim tim zemljama i sporije se razvijala od Bugarske, Rumunije i Mađarske, tako da je danas iza tih zemalja ispred kojih je nekada daleko bila.
„Tako da se ne bi moglo reći, ako se realno pogleda, Srbija baš nema čime da se pohvali“, istakao je Lakićević.
I Peđa Marković iz SSp-a smatra da građani sve manje veruju u te priče o ekonomskim uspesima.
„Ako pogledate istraživanja, pre godinu dana situacija po pitanju optimizma u društvu bila je znatno drugačija, većina građana je verovala da idemo u dobrom smeru, da će sutra biti bolje nego što je danas. E sad sa inflacijom koja je 15,8 odsto i koja ne pada iako je bilo najavljeno da se zaustavlja, sa rastom kamatnih stopa za zaduživanjem građana, sa rastom cena u društvu taj optimizam jenjava i ono što predsednik govori sve manje dolazi do građana jer oni na svojoj koži već počinju da osećaju šta znače ekonomski problemi“, naglašava Marković.
Pogledajte celokupno gostovanje Mijata Lakićevića i Peđe Mitrovića u emisiji „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar