Najmanje šest žrtava odneo je uragan koji je pogodio Kubu, usred energetskog kolapsa koji tu zemlju bez struje držao protekla 4 dana. Glavna elektrana ispadala je iz sistema više puta, a posle niza napora struju je konačno dobilo oko dve trećine korisnika. Bes među inače razigranim i neraspoloženim Kubancima je proključao, pa su se u mraku okupili ne da zaigraju, već da protestuju. Prilog je pripremila Ana Zulbehari, reporterka Dnevnika na TV Nova.

Odjekuju lonci i tiganji ulicama Havane. U njih udaraju ljuti Kubanci koji od petka žive u mraku.

„Četiri dana smo bez struje, hrana se pokvarila, deca se muče, nemamo hladne vode, nemamo ništa“, rekla je Mari Gonzales, stanovnica Havane.

Moja baka ima 85 godina. Od petka mi traži hladnu vodu. Dok ceo kraj ima struju, a ovde je ne pale“, kaže Arsel Alfonso, stanovnik Havane.

Ulice blokirane kantama i kesama sa đubretom. Demontranti traže hitan povratak struje na ostrvu kome živi više od 10 miliona ljudi. Kolaps je nastao pre 4 dana zbog kvara na glavnoj elektrani. Kubanski predsednik uverava da će se situacija uskoro stabilizovati i poručuje da je građanska neposlušnpst neprihvatljiva.

„Pijana manjina pokušala je da ugrozi javni red i mir našeg naroda. Ponavljam da se beče tolerisati ovakva vrsta ponašanja. Svi će biti procesuirani u skladu sa rigoroznošću koju predviđaju revolucionarni zakoni“, rekao je Migel Diaz Kanel, predsednik Kube.

Kubanci ne veruju zvaničnicima, jer se od potrebnih 3 gigavata, proizvodi svega 700 megavata struje. Probleme za ponovno uspostavljanje napravio je i i uragan Oskar, koji je preksinoć udario u istočnu obalu Kube.

Ključne elektrane nalaze se u regionu pogođenom nevremenom, koje se ne smiruje. Šest osoba je poginulo je u istočnoj provinciji Gvantanamo, a talasi koji dostižu visinu i do 4 metra uništili su hiljade kuća.

„Vetrovi su u ranim jutarnjim satima u opadanju u celom istočnom regionu, ali su i dalje jaki na severnoj obali. Najteže je u oblasti grada Barakoa, koja je oduvek bila podložna poplavama“, rekao je Kelzo Pazor, direktor Kubanskog meteološkog instituta.

Dugi redovi ispred pekara i pumpi dugi redovi, jer je ostrvo pogodila i nestašica hrane, goriva i lekova.

„Navikli smo da trpimo sve u životu, jer ne možemo ništa drugo. Moramo da se naviknemo na mrak i ne možemo mnogo da komentarišemo jer ne želimo probleme sa pravdom. Ovde ne sme mnogo da se priča“, rekao je Rene Duarte, stanovnik Havane.

Stanovnici koriste agregate ili improvizovane šporete na drva. Zbog mera štednje zatvorene su škole, fakulteti, kulturni centri i noćni klubovi, rade samo prehrambrena i zdravstvena industrija. Kafići prazni, frižideri puni, ali ugrejanih limenki, a oni koji su došli na odmor nezadovoljni.

Potrebna nam je moć da se povratimo, jer smo ́u tački očaja. Veoma je teška situacija. Hrana truli, piće je vruć́e i ne možemo da uslužimo goste. Ono malo što imamo pokušavamo služi nam da preživimo. Nadamo se da će ovo biti rešeno“, kaže  Jinset Del Vale, radnica u restoranu u Havani.

„Ovo me je pogodilo, jer radim sa turistima. Oni ne dolaze na trg, jer se osećaju umorono. Mnogi su odložili svoja putovanja ili su napustili zemlju. Nikada do sada nisam videla nacionalno zamračenje“, svedoči Dajane Flores, turistička radnica.
Ali ovakve restrikcije nisu neuobičajene na najvećem karipskom ostrvu. Na leto 2021. hiljade ljudi izašlo je na ulice zbog višednevnog nestanka struje u većem delu zemlje.

Kubanski ministar za to krivi tri faktora – stanje infrastrukture, nedostatak goriva i povećanje potražnje, a predsednik države pooštravanje višedecenijskog trgovinskog embarga SAD.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO –  Kubanska raketna kriza: Hladni rat i držanje čovečanstva u strahu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar