Dok Srbi na severu Kosova stahuju o daljoj sudbini jedinih preostalih institucija, strah dodatno produbljuju izjave koje dolaze iz Prištine, a koje potvđuje Beograd da će se promene desiti. Analitičari sa Kosova nadaju se, da će se zdrava logika konačno probuditi.
U školama i Kliničkom centru na severu Kosova stavri neće ostati iste, saglasni su predsednik Aleksandar Vučić i kosovki ministar Unutrašnjih poslova Dželjalj Svečlja. Ne navode šta će se tačno promeniti, ali tvde ,da Kosovaka policija neće upadati u jedine preostale srpske institucije.
„Reakcija, odnosno izjava Aleksandra Vučića po osnovu izjave Dželjalja Svečlje je vrlo neozbiljna i neodgovarna, I od prilike će se veoma zakasniti sa reakcijom kao što se zakasnilo sa dinarom, Poštom itd. Lično sam bio uključen u proces kreacije pozitivnih i dobrih rešenja još pre Briselskog sporazuma jedno dva tri meseca tako da dobro znam tu problematiku, ono što je bilo i moguće je izdejstvovati da jedino Prosveta i Zdravstvo zaista moraju ostanu integralni deo Prosvetnog i zdravstvenog sistema Srbije“, kaže Nenad Radosavljević sa RTV Mir.
Politički analitičar Nedžmedin Spahiu kaže da je autonomija obrazovnog i zdravstvenog sitema predviđena Ahtisarijevim planom a garantovana Ustavom Kosova, uveren je da će se pomenute promene odnositi na isplatu plata,kao i na smanjenje broja zaposlenih u oba sistema.
„Zajednicom srpskih opština se očekuje da ta autonomija još više ojača, a to znači da će Škole na srpskom jeziku raditi po Planu i programu Republike Srbije dok će plate dobijati iz budžeta Kosova. Ne znam koliko je to tačno, ali ima pretenzije da je broj radnika koji rade u tim Ustanovama manji u stvarnosti nego na platnom spisku. Radi se o tome da Vlada Kosovo to želi da preispita I da dobijaju platu samo oni koji rade a ne oni koji ne rade i uopšte nisu na Kosovu nego im plate samo stižu na žiro račun“, kaže Nedžmedin Spahiu profesor FPN i dodaje, da bi promene mogle da se tiču i izbora direktora škola i bolnica.
Pošto je aktuelni gradonačelnik severne Mitrovice bošnjak iz Samoopredeljenja ne verujem da će se usuditi da promeni rektora, ali se očekuje da kada gradonačelnik bude srbin u narednom mandutu Vlada Kosova će zahtevati od njega da on postavi rektora, direktora bolnice a ne ministarstvo Republike Srbije“, smatra Spahiu.
Radosavljević nema sumnji da će administrativno upravljanje školstvom i zdravstvom preuzeti prištinska Vlada, iako smatra da još uvek nije pravi trenutak.
„To će se desiti sigurno, administritivno upravljanje podrazumeva to da se recimo konkursne procedura za izbor direktora zaposlenika u školama i bolnicama usklađuje sa Zakonima Priština, takođe recimo početak škole, rasputa i tako dalje ali moramo sačuvati ono što je važno Planovi i programi I ono što je veoma bitno, finasiranje tih ustanova jer još uvek trenutak nije takav da bi to na neki način moglo pravno da se integriše. To je neka daleka daleka bodućnost. Način može da se nađe samo ako ima dobre volje ja se nadam da će neka zdrava logika preovladati u nosiocima vlasti uBeogradu pa će to izdejsvovati I urediti u nekim pregovorima u Briselu a i u direktnim kontaktima jer je vreme za tako nešto“, kaže Radosavljević.
Prilog Radice Stevanović iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO – Srpska udruženja sa KiM sa opozicijom: Kako opstati na Kosovu?