Ako budemo želeli na more ili bilo koje drugo putovanje, za prelazak granice u budućnosti će nam možda biti potreban tzv. kovid pasoš. On bi trebalo da sadrži informacije o tome da li je neko preležao kovid 19, da li je i kada radio test i da li je primio vakcinu.
„Ako ih bude neko nametnuo, mi ćemo se povinovati i morati to da prihvatimo hteli-ne hteli“, „Samo da lični podaci ne budu ugroženi“, „Ja ne znam više kakve pasoše mogu da smisle, izvinite molim vas“, „Sad još treba da budem obeležen s nekim pasošem. Sutra možda s nekim čipovanjem, nasilnom vakcinacijom, znači ili je kraj ove civilizacije ili treba normalno nešto da se desi posle ovoga“, samo su neki od odgovora anketiranih građana.
O tzv. korona pasošima u Evropi se razmišljalo pre leta i tada se smatralo da bi to moglo da spase turističku sezonu, ali od toga se odustalo.
„U Briselu, u zvaničnim institucijama nema zvanično reči o upotrebi korona pasoša, govori se samo na nivou pojedinih avio kompanija. Međutim, to se može desiti tek kada vakcine budu široko dostupne i kada vakcinacija bude masovna“, kaže evropski dopisnik Nikola Radišić.
Kako prenosi „Vašington post“ kovid pasoš mogao bi da bude aplikacija. Jedna od njih isprobava se na letovima nekih aviokompanija između New Yorka, Londona, Singapura i Hong Konga, a druga bi trebalo da se pojavi početkom 2021. Postavlja se pitanje da li je u redu da aplikacije sadrže lične podatke pojedinaca?
„Uspostavljanje bilo kakvih informacionih sistema koji podrazumevaju veliku obradu podataka, kao što su podaci o zdravstvenom stanju, podrazumeva niz obaveza da bi ti podaci bili bezbedni, da neko ne bi došao do njih, kompromitovo ih, objavio itd“, objašnjava Zlatko Petrović iz Službe poverenika za zaštitu podataka o ličnosti.
Pre objavljivanja bilo kakvih podataka važno je da znamo ko će njima da upravlja i u koje svrhe, dodaje Petrović.
Petrović napominje da je obrada podataka o zdravstvenom stanju zakonom zabranjena, a dozvoljena u 10 taksativno pobrojanih slučajeva, između ostalih, tu je izričit pristanak lica ili ako se obrađuju podaci za potrebe javnog zdravlja, suzbijanja epidemije itd., ali još uvek je prerano govoriti o tome dok se ne vide svi aspekti jedne takve obrade
Bilo je pokušaja da se naprave slične aplikacije početkom epidemije, ali se zbog kompilovane procedure u Srbiji od toga odustalo.
Ceo prilog u emisiji „Među nama“ novinarke TV Nova S Nataše Jovanović možete pogledati ovde:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar