Ana Brnabić izjavila je da ne veruje u dodatne mere Kriznog štaba kojim predsedava i da je jedini način kako pobediti pandemiju – masovna vakcinacija. Nasuprot njoj, član tog istog Kriznog štaba, epidemiolog Predrag Kon, vidi premijerku kao najodgovorniju što se ne donose rigidnije mere u borbi protiv korone. Na optužbe, premijerka ćuti.
Autor: Đuro Svilar
Ana Brnabić je najodgovornija za sadašnje stanje epidemije u Srbiji – to su reči Predraga Kona. Iako, kako kaže, premijerka zna da bi oštrije mere spustile krivu obolelih, medicinski deo Kriznog štaba, premijerka čuje, ali ga ne sluša.
„Mislim da je greška da se ne sprovode one mere koje smo tražili, sad je već prošlo mesec dana, onih 10 dana, to smo smatrali minumum zatvaranja, pomeranja radnog vremena na 17h, da bude otvoreno samo prodavnice za hranu, lekove i gorivo i da se na to nadovežu kovid propusnice. Ona to sasluša i dobro zna da je preuzela svu odgovornost“ rekao je Kon.
„U ovom slučaju ću se složiti sa doktorom Konom, pored nje odgovoran je i ministar zdravlja zato što nije preduzeo ono što je njegova zakonska obaveza, a doktor Kon je odgovoran zato što i dalje sedi u Kriznom štabu iako je evidentno da se njegova reč, ali ni ostalih lekara u kriznom štabu se ne čuje ili se čuje, ali ne poštuje“ navodi Rade Panić.
Za nemilosrdne brojke obolelih i umrlih od korone i slab odziv na vakcinaciju, prst se najčešće upire u vrh države. S obzirom na strukturu i način odlučivanja Kriznog štaba, pitanje je kakvu uopšte odgovornost građani mogu da očekuju?
„Političku odgovornost premijerka neće snositi zato što mi nemamo partijski i politički sistem u kome njeni oponenti mogu da dođu u situaciju da ozbiljno dovedu u pitanje njen rad. Pravnu odgovornost neće iskusiti zato što nemamo institucije pravosuđa koje mogu da izvedu pred lice pravde bilo koga iz političke elite. Jedino što mi možemo da očekujemo je odgovornost prema društvu“ smatra dr Danilo Vuković, sociolog.
Upravo je srpsko društvo to koje bi trebalo da poštuje normu kao što je vakcinacija. Prema mišljenju Vukovića, građani poštuju norme kada veruju institucijama.
„Sasvim je moguće da su neujednačene poruke koje su stizale iz vlasti proizvele i različito uverenje u vezi sa tim da li treba ili ne treba prihvatiti vakcinaciju, nositi maske, držati distancu. Ono što mi znamo kao istraživači, kao naučnici je da onda kada postoji jasna poruka zašto je važno poštovati normu, kada ljudi razumeju tu poruku i kada je prihvate kao opravdanu, znači sva tri uslova su potrebna, onda će poštovati normu“ dodaje Vuković.
Kako reče sanitetski potpukovnik Kon, u Srbiji nije moguć portugalski scenario gde je admiral vojske koji rukovodi njihovim Kriznim štabom, iz njega izbacio sve političare, da bi nakon toga procenat vakcinisanih u Portugaliji dostigao skoro 90 odsto stanovništva.
Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:
BONUS VIDEO: Podnete krivične prijave protiv Ane Brnabić i Zlatibora Lončara
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar