Od kad je vlast počela da priča o izgradnji nacionalnog stadiona u Surčinu, stručna javnost dovodi u pitanje smisao i isplativost tog projekta u zemlji koja ima druge prioritete. Prvo je objavljeno da će stadion koštti gotovo milijardu evra, a ali po poslednjim tvrdnjama vlasti ta brojka je formalno prepolovljena. Da li će zaista biti manje skup, ili u zemlji koja zvanično nema novca za razne druge peioritete nečija vizija stadiona i propratnih sadržaja izražena u parama zvuči bezobrazno skupo, pa je treba predstaviti jeftinijom. Nastavlja Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.
Nacionalni stadion koštaće 112 milijardi dinara, tvrdi fiskalni savet. Ministar finansija Siniša Mali, bolje se razume u matematiku i kaže 67,5 milijardi dinara. Nova Ekonomija da bi građanima bilo jasnije, cifru pretvara u evre i kaže čitavih 960 miliona. Ko se tu zabrojao i koliko će zaista da košta nacionalni stadion?
„Evo ja ću da verujem ministarstvu i njihovoj prvoj verziji gde kažu da će da košta tih 100 i nešto milijardi dinara, odnosno 960 miliona evra, zašto zato, što je ministarstvo, u nacrtu fiskalne strategije po kojoj je fiskalni savet izradio svoju ocenu naveo da nacionalni stadion zajedno sa pratećim sadržajima košta 960 miliona evra. Tih 960 miliona evra se istopilo u finalnoj verziji koja je postala poznata tek kada smo mi i drugi mediji ovo objavili, pa su se onda setili da obaveste fisaklni savet da su to promenili u finalnoj verziji“, kaže Aleksandar Milošević, novinar Nove ekonomije.
„Tih 960 miliona evra zapravo nije naša cifra, to smo mi rekonstruisali na osnovu dostavljene fiskalne strategije koje je ministarstvo finansija nama dalo na mišljenje i vrlo je važno da kažemo da se ona u startu odnosila na nacionalni stadion i prateće sadržaje“, kaže Marko Milanović, specijalni savetnik Fiskalnog saveta.
A prateći sadržaji se u u finalnog strategiji vlade nazivaju linijskim i razdvajaju od cene samog stadiona.
Stadion sam po sebi mora imati i propratne objekte i ifrastrukturu. Postavlja se logično pitanje: nije li to šija, a ne vrat.
„Tamo je izvršena promena te klasifikacije, konkretno nije jedina, ali konkretno za tu stavku postoji promena, pa su iz grupnog konta nacionalni stadion i prateći sadržaji, izvučen je nacionalni stadion kao odvojena stavka, trošak reda veličine 560 miliona evra i iskazana je linijska infrastruktura koja se odnosi na nacionalni stadion reda veličine 350 miliona evra, dakle to je u zbiru nekih 910 miliona evra“, kaže Milanović.
Ko god bio u pravu i šta god izbacili ili uračunali u ukupnu cenu koštanja, u situaciji kada za prosvetare nema ni dinara više iz budžeta, da li se isplati izgradnja nacionalnog stadiona?
To nikako nije isplativ projekat to je bilo jasno još kada je trebalo da košta 250 miliona evra pre x godina kada je počela priča o tome. Čak ni vlast ne tvrdi da će se taj nacionalni stadion ikada isplatiti ili vratiti. Morate izgraditi put koji gradimo da bi se došlo do tog stadiona, morate imati grejanje, kanalizaciju, to su sve ti prateći sadržaji koji sad kao ne ulaze u ovaj nacionalni stadion kao da ćemo mi dolaziti traktorima na taj stadion, pa kao „samo pola milijarde evra“, smatra Milošević.
„Ta investicija tek poprima neku formu i da ćemo tek videti koliko će ta cifra biti na kraju. Kada govorimo o isplativosti verovatno bi najlakše bilo da je vlada proaktivno objavila studije izvodljivosti, analize troškova i koristi i da se to sve vidi. Neka dokumentacija oko toga postoji, neka se verovatno, bar od te tehničke dodatno i radi, ali bar kad je reč o budžetu, takve stvari bi transparentno trebale da se prikazuju, ako ništa barem u smislu troškova“, kaže Milanović.
Pitanje opravdanosti troškova postavljaju i novinari Forbsa koji otkrivaju da će hale za Ekspo 2027. koštati više od Nacionalnog stadiona. Čitavih 660 miliona evra. S obzirom na to da su na licu mesta već vidljivi radovi na halama, postavlja se pitanje kako je moguće da je deo poslova urađen i pre nego što je Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture 23. oktobra izdalo građevinsku dozvolu. U državi gde zgrade ubijaju ljude, moguće je.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Skupštinski Odbor za finansije odobrio 700 miliona evra zaduženja
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare