Počela je javna rasprava o izmenama i dopunama Krivičnog zakona. Predviđaju se velike promene - doživotna robija za silovanje, obljubu, ubistvo. Duplo veće kazne za nasilje u porodici, zatvor za napad na nastavnike i lekare, ali i strože sankcije za posedovanje oružja.
Da li su ovo promene u pozitivnom ili negativnom smeru? Hoćemo li njihovom primenom biti bezbedniji? O tome ovoga jutra u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovarali smo sa advokatom Stefanom Ćordom.
On upozorava da se javna rasprava kao obavezna retko upotrebljava. Advokat je na početku izneo svoj stav o segmentu koji brine medije i sve oni koji koriste digitalne kanale komunikacije. Ako bude usvojen član 343:
„(1) Ko putem sredstava informacionih tehnologija ili na drugi način učini dostupnim materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.“
I ne samo dostupan materijal, u članu se dalje navodi ko takav materijal poseduje ili mu svesno pristupa da će biti kažnjen kaznom zatvora. Ćorda je prokometarisao da li je opravdan strah da se zbog na primer iznošenja kritičkog političkog stava na društvenim mrežama može ići u zatvor.
„Ovaj nacrt treba da prođe određeni proces kako bi bio formulisan na zakonski način. Treba se misliti i o zloupotrebi zakona pri propisivanju kazni“, rekao je Ćorda i dodao da zakon kaska za realnim događajima.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO: Kako smo od izmicanja stolice stigli do nokauta? Prosvetari zbog nasilja na ulici, Vlada im obećala izmenu krivičnog zakona i bolju zaštitu