Od Trampe Srbine do šta ti je ovo trebalo - vodi nominacija Džona Retklifa za novog direktora CIA. Retklif je inače podržavalac nezavisnosti Kosova - i mrežama kruži njegova fotografija na kojoj pokazuje simbol albanskog dvoglavog orla. To međutim ne brine Politiko. Taj list u nominaciji kongresmena Meta Geca za sekretara za pravosuđe i državnog tužioca vidi veći problem. Uvod u odmazdu prema političkim protivnicima. Šta pokazuje Trampov izbor ključnih ljudi - Nikola Pavlović, reporter Dnevnika na TV Nova.

Imena su predstvaljena i preostaje da im mandat potvrdi Senat. Iako za neke odabire, poput savetnika za nacionalnu bezbednost ili šefa kabineta, Donald Tramp ne mora da se konsultuje, nominovanog državnog sekretara svakako očekuje proces pred Senatom. Na tu funkciju nominovan je Marko Rubio nekadašnji Trampov rival na unutarstranačkim izborima.

„To je poznato ime, već dugo godina je senator, od 2010. godine, ovo mu je treći mandat i poznat je po ratobornom stavu prema Iranu i Kini, ali ne znamo kakva će mu na primer biti politika prema Zapadnom Balkanu pošto nije bio toliko angažovan u našem regionu“, kaže Jovana Đurović iz Glasa Amerike.

Za stabilnost Balkana govorio je da je ključni korak normalizacija odnosa između Beograda i Prištine. Možda će na tu politiku uticati njegovo ranije mišljenje izneto u jednom od nastupa.

„Američka vojska je bila jedna od najboljih vojski koja se borila za dobro u prošlom veku. Oni su zaustavili naciste, komuniste i druga zla, kao što je etničko čišćenje od strane Srbije“, kaže Marko Rubio, novoizabrani državni sekretar.

Da li je i fotografija kongresmena i bivšeg oficira obaveštajne službe Džona Redklifa dokaz da se ništa neće promeniti u pogledu odnosa ka kosovskoj nezavisnosti. Jeste- veruju bivši naprednjački ministri -razočarani imenovanjem. Vojni veteran i komentator televizije Foks njuz Pit Hegset biće Ministar odbrane i šef Pentagona, a tamo već planira svojevrsnu čistku.

„On je ranije bio u vojsci, u Nacionalnoj gardi i služio je u vojsci u ratovima u Iranu i Avganistanu, ali nema nikakvo iskustvo u rukovođenju niti vojskom niti nekom velikom kompanijom i poznat je po konzervativnim stavovima. Pit Hegets kaže da žene ne treba da učestvuju u borbenim operacijama i protivi se programima koji promovišu etničku i rasnu jednakost u vojsci“, kaže Đurović.

Najkontraverzniji izbor za sekretara za pravosuđe i državnog tužioca jeste Met Gejts. Nominovan je u trenutku kada je Odbor za etiku istraživao optužbe da je kongresmen sa Floride učestvovao u trgovini decom zbog seksualne eksploatacije, posebno jedne 17-godišnje devojčice. Odbor je saopštio da razmatra da li je Gec bio odgovoran za seksualni prestup i nelegalnu upotrebu droge i da li je prihvatao neprikladne poklone i pokušavao da opstruira vladinu istragu svojih postupaka. Gec je odbacio sve optužbe.

„Sekretarijat za pravosuđe koji sada Gejts treba da vodi vodio istragu o ovom pitanju, ali nije bio pokrenut nikakav krivični postupak. Analitičari ovde kažu da je Trampu važno da postavi čoveka koji mu je lojalan da mu bude šef pravosuđa upravo zbog tih postupaka koji se vode i za koje se očekuje da će sada biti obustavljeni“, kaže Đurović.

Od ostalih imena, na mesto direktora Nacionalne obaveštajne službe, imenovao je bivšu demokratsku kongresmenku Talsi Gabar. Bivši guverner Arkanzasa, Majk Hakabi biće sledeći američki ambasador u Izraelu. On je tokom predsedničke kampanje 2008 godine izjavio da ne postoji nešto kao Palestinac i da je palestinski identitet političko sredstvo za oduzimanje zemlje Izraelu. Biznismeni Ilon Mask i Vivek Ramasvami vodiće novo savetničko Odeljenje za efikasnost vlade.

„To neće biti tradicionalni departman u okviru američke administracije, nego će biti direktno postavljenje Donald Trampa. Mi ne znamo kako će to izgledati, ali u ovom trenutku možemo da konstatujemo da osnovni cilj jeste rezanje troškova i smanjivanje broja zaposlenih u Vašingtonu, ondosno u kompletnoj administraciji“, kaže Stevan Nedeljković, docent na Fakultetu političkih nauka.

Trampovi dosadašnji odabiri govore u prilog tome da on želi da se okruži lojalistima. Ne želi da mu se ponovi administracija od 2017. do 2021. godine u kojoj ne može da bude potpuno siguran u ljude koje je odabrao. Nedeljković podseća da je povećavanje carina, smanjivanje vlade, poreza, deficita u budžetu i efikasna administracija iskonski su cilj republikanizma. Ipak, Tramp želi da njegovi republikanci vode politiku trampizma.

„Trampizam jeste neka vrsta nadograđenog republikanizma za 21. vek. Nadograđen je u onom domenu da mi dobijemo jednu potpuno drugačiju retoriku, da nemamo puno obzira prema pravnim normama, a republikanci jesu, makar tako sebe smatraju, čuvarima ustava“, kaže Stevan Nedeljković.

O globalnim implikacijama Trampovih odabira možda najbolje govori reč: nepredvidivost.

„On to smatra jednim od svojih glavnih aduta, što se ne može sa sigurnošću računati da će u određenoj situaciji postupiti na određen način, kao što se to može sa konvencionalnim političarima. Odnosi s Kinom koji su već loši će svakako biti još gori gde će se u najmanju ruku razbuktati i trgovinski rat koji uveliko već traje“, kaže Vladan Marjanović, novinar nedeljenika „Radar“.

Evropa je takođe nepozannica, u vidu ekonomija, ali i bezbednosti.

„Ono što Trampa interesuje pre svega jeste da evropske članice NATO izdvajaju za odbranu više nego što izdvajaju sada i taj zahtev nije nerazuman, a nije ni samo Trampov, to je zahtev koji su ponavljali i njegovi prethodnici“, kaže Marjanović.

Nominovane Trampove kandidate očekuje Senat, a Ameriku i sve ostale – njihove prve odluke.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Tramp otvara karte: Ilon Mask u administraciji?

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar