Fotografije iz ličnih dokumenata studenata koji protestuju ispred Republičke izborne komisije (RIK) našle su se u posedu nepoznate žene, koja je njihove slike listala na telefonu. Ubrzo zatim osvanule su i u brojnim medijima. Ko sve i kako dolazi u posed naših isprava i na koji način može da ih zloupotrebi, o tome ovog jutra razgovaramo sa Anom Toskić Cvetinović, izvršnom direktorkom organizacije "Partneri Srbija".

„U ovom slučaju sporno je više stvari, od toga da neko ima pristup našim dokumentima, ne znamo ko je ona, da li ima ovlašćenje za pristup fotografijama, do posledice, a to je objavljivanje tih fotografija u medijima, u tabloidima. Najproblematičnije je to što se zna da su neke od tih fotografija iz zvaničnih evidencija, verovatno lične karte, a takvim fotografijama može imati pristup samo ovlašćeno lice. Jedino MUP ima ovlašćenje za to, tako da možemo pretpostaviti da su ti podaci došli iz njihovog sistema“, smatra Toskić Cvetinović.

Naglasila je da u takvim institucijama ne mogu sva lica da imaju pristup podacima već moraju da imaju posebno ovlašćenje a MUP ima obavezu da evidentira sve pristupe bazama podataka građana.

Podsetila je da policija ima pravo da snima javne skupove ukoliko proceni da bi moglo da dođe do ugrožavanja javnog reda i mira ali je napomenula da je policija dužna da obavesti javnost da će se skup snimati. Ukoliko se skup snima tajno za to mora da postoji odluka suda na predlog javnog tužioca.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Studentkinja Ana Kafedžijska na protestu „Srbija protiv nasilja“

.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar