United Grupa i dve njene kompanije sa sedištem u Holandiji podnele su arbitražni zahtev protiv države Srbije Centru za rešavanje investicionih sporova u Vašingtonu. United Grupa, tvrdi da je Srbija prekršila obaveze sporazuma o investiranju sa Holandijom o zaštiti investicija, a vlada je ignorisala predlog za sporazumno rešenje spora. U međuvremu je potvrđeno da će Srbiju tokom arbitraže zastupati advokatska kancelarija Šeri Bler, supruge nekadašnjeg britanskog premijera, koji već godinama savetuje sve Vučićeve vlade. Jasmina Dobrilović o arbitraži i starom partneru ove vlasti.
Što ne može da se reši pravnim putem u Srbiji, moraće u Americi. Da bi zaštitila investicije kompanije u Srbiji, Junajted grupa i dve njene kompanije podnele su zahtev za arbitražu protiv države Srbije, jer Vlada ne odgovara na raniji zahtev da se spor reši sporazumno. I to Međunarodnom centru za rešavanje investicionih sporova u Vašingtonu.
„Počev od 2014. godine, United Grupa je na udaru brojnih neosnovanih i diskriminatornih mera sprovedenih od strane srpskih vlasti i državnih institucija. One se sprovode u okviru intenzivne i orkestrirane kampanje koje su imale za cilj smanjenje tržišnog učešća SBB kompanije, telekomunikaciong operatora United Grupe u Srbiji i za promociju i sprovođenje interesa kompanije Telekom Srbija“
Ono o čemu je izvestio britanski Telegraf pre tri dana, da je Vlada Republike Srbije unajmila advokatsku kancelariju Šeri Bler, supruge Tonija Blera, kako bi pomogla u savetovanju zbog optužbi da država guši nezavisnu televizijsku i internet kompaniju „Junajted grupu“, tačno je. Sve stoji na sajtu Svetske banke, plus podatak da osim Blerove kancelarije postoji tim koji zastupa državu u sporu koji se pred vašingtonskom arbitražom nalazi od 4. februara.
„Arbitražni sporovi su u principu sporovi koji se brže rešavaju nego pred redovnim sudovima. E, ovo je specifična situacija, imate institucionalne, imate ad hoc, ova je institucionalna kolko sam čuo, u Vašingtonu“ kaže Rajko Ignjačević, advokat.
Ignjačević koji u karijeri ima skoro 70 arbitraža kaže da je proces takav da sudi arbitražno veće i svaka strana imenuje po jednog arbitra. Koliko je u interesu države da ide u Vašington i odakle novac da plaća skupu kancelariju Šeri Bler, Omnia stratedži?
„Nije u interesu, bolje da bude kompromis neki, po mom mišljenju nego skupa arbitraža, odluka i tako dalje“ ističe Ignjačević i dodaje:
„Ja sam to video u novinama, mene to iznenađuje zato što ona kao advokat nije prepoznatljiva u svetu arbitraže, znate. Mi u Evropi se znamo i ko za koju branšu radi“.
„To su izuzetno skupi sporovi, dan vašingtonske arbitraže jako mnogo košta, presuda može da bude izuzetno teška po jednu ili po drugu stranu i u tom smislu sigurno, verujte da ni advokati ni jedne ali ni druge strane neće biti jeftini“ kaže Nenad Vuković predsednik Društva lobista Srbije.
Možda advokatska kancelarija žene bivšeg premijera Britanije Tonija Blera radi besplatno za Srbiju kao što je i njen suprug, prema tvrdnjama srpske premijerke i predsednika, takođe besplatno, bez ugovora, savetovao Vladu Srbije.
„Firma njenog supruga je u jednom periodu zastupala Vladu Srbije, nemamo podatke da li i dalje zastupa i da li je za to plaćano, ali mislim da tu ne bi bilo sukoba interesa u klasičnom vidu, a o nekim etičkim aspektima bi se moglo raspravljati“ kaže Vuković.
Podsećamo na to da je na sajtu Instituta za globalne promene Tonija Blera javno objavljen oglas za angažman dva savetnika u Vladi Srbije. Na pitanje ko i koliko plaća Blerov Institut, javnost je dobijala sledeće odgovore.
„To što institut Tonija Blera radi je deo njihovih neprofitnih aktivnosti. Dakle, pro bono aktivnosti, volonterskih aktivnosti“ rekla je Ana Brnabić, predsednica Vlade Srbije 1. marta 2019. godine.
„Mi nemamo nikakav tog tipa ugovor jer ne plaćamo ni dinar, nisam vas tada lagao ni ja, a nije vas lagala ni Ana Brnabić. Dakle, nikakvog ugovora nemamo, pro bono od pojedinih ljudi koji su vrlo stručni dobijemo i podršku i pomoć i ja sam im na tome veoma zahvalan“ rekao je Aleksandar Vučić 1. novembra 2019. godine.
Da li se zahvalnost sada iskazuje u angažovanju firme za koju britanski Telegraf navodi da sat naplaćuje oko hiljadu dolara? Građani Srbije nemaju potvrdu ni o daljim navodima lista, a to je da su Bler i njegova konsultantska firma savetnici Vlade Srbije već šest godina. Ugovor firme o savetovanju Srbije finansiraju Ujedinjeni Arapski Emirati, tvrdi list koji je “vlast u Srbiji nazivao autokratskom i populističkom”. S druge strane, konsultantska firma Tonija Blera oglasila se tvrdeći da nisu ni na koji način uticali da firma Šeri Bler dobije posao zastupanja Srbije.
Inače, poznato je da je kompanija supruge Tonija Blera savetovala kosovsku vladu o tome kako da se ponaša prema Srbiji u procesu o Specijalnom sudu. Informacije o Blerovom angažmanu u Srbiji mesecima su se sporadično pojavljivale. U februaru 2015. mediji su izvestili da je on inkognito u Beogradu …
Od kad je došao na vlast, pre skoro deceniju, Aleksandar Vučić je imao interesantan izbor savetnika, stranaca. Od Dominika Stros Kana, preko Alfreda Guzenbauera, Franka Fratinija, ali najveću pažnju privlačili su lideri Nato država tokom bombardovanja 1999. Toni Bler i redovni učesnik naprednjačkih mitinga Gerhard Šreder.
Pogledajte prilog iz emisije „Pregled dana“ na Newsmax Adria: