Od samog postavljanja još jednog spomen obeležja više je pažnje privuklo to ko iza njega stoji - poslanik Socijalističke partije Srbije. Kako smo došli do toga da političar sa liste SPS-a, koji je pravni naslednik Saveza komunista Jugoslavije inicira spomenik četničkom đeneralu, sa porukama na bilbordima: "Beograd sme" - o tome su u jutarnjem programu "Probudi se" govorili istoričari Bojan Dimitrijević i Branka Prpa.
Dimitrijević ističe da je Šapić pomogao da se slične inicijative sprovedu.
– Nije apsurdno što poslanik Socijalističke partije Srbij podiže spomenik četničkom komandantu. U Ravnogorskom pokretu je bila Socijalistička partija Jugoslavije, pa ako je ovo neko ispravljanje nepravde prema generalu Mihailoviću, onda je red da neko iz Socijalističke partije podigne taj spomenik. Meni je ovo pozitivan događaj, zato što general Mihailović zaslužuje spomen obeležje i u Beogradu. On je sudski rehabilitovan 2015. godine. Ne verujem u pomirenje. Vlast ne stoji iza ovoga, Vučić ne podržava taj pokret – kaže Dimitrijević.
Prpa podseća da je Draža kolaborirao sa Nemcima i Italijanima.
– Razumem da je ovo sve jedna opšta konfuzija i istorijski revizionizam, ovo je samo jedan pokazatelj kako to ide. Ovo nije samo trend ovde, to je postao i evropski trend. Istorijski revizionizam pogotovo kad je u pitanju Drugi svetski rat je vrlo prisutan u percepciji istorije ui uopšte u celokupnoj kulturnoj matrici. To vodi društvo u jednu dilemu, šta je to kada sve to postaje normalno, uobičajeno, šta je tu zapravo istorijska istina. I tu je u pravom smislu ispravana Orvelova definicija da onaj ko kontroliše istoriju, kontroliše i budućnost, odnosno onaj ko kontroliše sadašnjost kontroliše i prošlost. Na osnovu te kontrole sadašnjosti mi imamo i ono što je revizija prošlosti. Mi nismo akteri tog istorijskog razdoblja, nemamo s kim da se mirimo. Nigde u Evropi nije došlo do pomirenja, najteže je rekonstruisati duh vremena – smatra Prpa.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare