Ko sme ili ne sme da snima Kineze, prilog, emisija Među nama, Medju nama
Foto: Nova S

Gradilište za fabriku Ling Long u Zrenjaninu malo malo pa je mesto gde se dešavaju incidenti. Prvo je holandska TV ekipa sprečena da snimi izjavu ispred gradilišta, a ista stvar se dogodila i juče našim kolegama sa ekipom News Max Adria.

Autor priloga: Milena Prodanović

Da li je teritorija oko buduće kompanije guma u Zrenjaninu kineska ili Srpska pitanje je koje ovih dana visi u vazduhu. Povod za pitanje je jos jedan u nizu bahatih istupa kineskog investitora.

„Mi smo tamo došli padala je kiša i sve je izgledalo kao da će biti u redu i tek kada smo sve završili situacija postaje zanimljiva. Trojica kineskih radnika izlaze pred kameru i pogled ka fabrici prekrivaju jaknama, kasnije i novinara sprečavaju da radi svoj deo posla snimajuci kameru svojim telefonima. Oni su na teritoriji strane zemlje sprečavali ljude da rade svoj posao u ovom slucaju nas… Možda će sprečavati neke druge. Može li njih da zaustavi policija ili za njih ne važe ni ti zakoni, meni je to pitanje – koji zakoni važe za predstavnike kineskih investitora u Srbiji. A na to pitanje, kao ni na snimke zabrane rada novinara još uvek se nije oglasio niko od zvanicnika“, rekao je novinar NewsMax Adria Željko Veljković.

„Mi oštro osuđujemo da se na javnom mestu zabranjuje snimanje, mislimo da je kod prvih slučajeva tada već trebalo da reaguju državni organi i policija i daju do znanja kineskim investitorima da oni nisu vlast i da imaju ovlasti u svom krugu, da ne mogu nikom da zabrane da snima na javnom prostoru“, poručuje Željko Bodrožić iz UNS-a.

I dok od nagležnih nema ni traga ni glasa povodom bilo kog pitanja koje se tiče Linglonga, inicijativu za zaštitu životne sredine ponovo je preuzela organizacija Građanski preokret. Članovi te organizacije podneli su tužbu Upravnom sudu protiv Pokrajinskog sekretarijata za energetiku, građevinarstvo i saobraćaj kojom se traži poništavanje građevinske dozvole izdate kompaniji Linglong. Dozvola je kažu nezakonita kao preuranjen akt, jer je izdata pre odluke o Studiji o proceni uticaja na životnu sredinu.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

***
Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare