Od početka vojne intervencije u Ukrajini Moskva se našla pod velikim udarom sankcija zapadnih zemalja, a najveći strah u tom svetlu tiče se trgovine energentima. To svakako izaziva bojazan da će se NIS suočiti sa problemom snabdevanja svoje rafinerije u Pančevu sirovom naftom preko teritorije Evropske unije. Kao moguće rešenje problema pominje se prodaja Azerbejdžanskoj naftnoj kompaniji SOKAR.
Reporter: Đuro Svilar
Ruski Gaspromnjeft poseduje 51 posto vlasništva kompanije NIS, dok je ostatak u rukama Vlade Srbije. Sankcije uvedene Rusiji za sada ne pogađaju većinskog vlasnika NIS-a, ipak, prema izvorima Demostata, azerbejdžanska kompanija SOKAR mogla bi da kupi Naftnu industriju Srbije od Rusa.
„Sokar je kompanija koja može da bude jedna od mogućih rešenja za NIS i za sankcije prema Rusiji. On bi možda mogao da odgovara i Rusiji s obzirom da je SOKAR u gasnom biznisu jako povezan sa ruskim Gaspromom. Mislim da trećinu proizvodnje gasa sa polja u Kaspijskom moru prodaju Gaspromu. S druge strane, u naftnom biznisu su jako povezani sa Britiš petroleumom i imaju mnogo zajedničkih projekata tako da s te strane mogla bi da bude prihvatljiva zapadnim zemljama“, kaže ekonomski novinara Miloš Obradović.
Pogledajte ceo prilog iz emisije „Među nama“:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar