Vlada Srbije usvojila je izmene zakona o igrama na sreću, koje se odnose i na kladionice i kockarnice. Brojna ograničenja koja bi trebalo da zaštite maloletnike od kockarskog poroka i obavezan poster sa upozorenjem. Kao na cigaretama kada velika i strašna slika na pakli uglavnom ne zastraši pušača da zapali još jednu. Postojeći zakon propisuje da u krugu od 200 metara ne može biti kladionica, što se ne poštuje ni u manjim, a kamoli u većim gradovima. Može li sport bez poroka koji se uvlači u um i hoće li novi propisi zaštititi mlade - Nikola Pavlović, reporter Dnevnika na TV Nova.
Vlada Srbije usvojila je izmene i dopune Zakona o igrama na sreću. Njima su propisane brojne zabrane i ograničenja za maloletnike. Predviđena je obaveza provere godišta osoba koje ulaze u automat klubove i kladionice, a proširena je i obaveza isticanja postera sa tekstom upozorenja o zavisnosti od kockanja, kao i zabranom učešća maloletnika u tim aktivnostima i na spoljnoj strani izloga objekta.
Za sada sa spoljne strane izgleda kao u Las Vegasu. Kao primer – Jedna zemuska ulica.
„Od 1440 kladionica koliko ima u gradu, sama ova ulica, pošto smo u zemunu, Prvomajska, 17 kladionica. Dve su prekoputa, jedna prekoputa druge u blizini osnovne škole“, kaže Srba Živković iz Stranke slobode i pravde.
Što se tiče udaljenosti od osnovnih i srednjih škola, neće više biti dovoljno samo uverenje Republičkog geodetskog zavoda, već će biti obavezno i mišljenje veštaka saobraćajne struke.
Zabranjeno je i služenje hrane i alkoholnih pića sa više od pet odsto alkohola u kladionicama i automat klubovima. Uvodi se mogućnost samoisključenja i samoograničenja igrača, kao i obaveze obezbeđivanja pristupa njihovim bazama podataka. Za sada, na većini sajtovima kladionica, potrebna su samo e-mail adresa i da se štiklira da je korisnik punoletan. samo je jedan od pet sajtova tražio i jmbg. Izmenom zakona, uvešće se obaveza utvrđivanja identiteta igrača prilikom registracije, kako bi se maloletnicima onemogućilo učešće. Upravo su oni najranjivija grupa. što potvrđuju psiholozi sa višedecenijskim iskustvom.
„Kockanje kao i svaka bolest zavisnosti prolazi kroz iste faze: To je faza pobednička, koja jako krtko traje, gubitnička i zatim faza očaja do faze beznađa. U fazi beznađa se suočavamo sa jako izraženom depresijom kod mladog čoveka, neretko i osećajima suicida“, kaže Maja Petrović, psiholog specijalista.
Porodica je prva koja ispašta – pored promena u ponašanju, pojavljuju se i dugovi.
„Najbolja prevencija može i skoro jedina da se ostvari na društvenom planu. Da se jednostavno zakonskim uredbama ograniči broj kockarnica, kao i broj reklama. Mladi su podložni delovanju reklama u kojima život sa puno novca postaje ružičast“, smatra Petrović.
Iz Stranke slobode i pravde zahtevaju da se zabrani reklamiranje kladionica i kockarnica u školskim dvorištima i na sportskim i dečijim igralištima, do čega dolazi zbog sponzorstva. Da se uklone neonske i led reklame, kao i da se zatvore sve kladionice koje su na manje od 200 metara od škole, kako zakon nalaže, ali dodaju i humanitarni deo.
„Tu se gubi preko milijardu eura na godišnjem nivou, u celoj Srbiji. Ukoliko se taj zakon bude usvojio da će ta sredstva ići za decu obolelu od raznih bolesti“, tvrdi Živković.
Kockarnica u Srbiji ima duplo više od škola – čak 3600. Aktuelne izmene Zakona o oglašavanju predviđaju da više neće smeti da se reklamiraju na bilbordima, televizijama, sajtovima, novinama. Javna rasprava o nacrtu zakona je završena i Biće dozvoljeno oglašavanje na sportskim događajima i posle 23 časa na televiziji. Neće biti svetlećih reklama, javne ličnosti neće smeti da promovišu klađenje, a ministarstvo trgovine, obrazlaže da je cilj zaštita maloletnika. Iz redova opozicije svoje predloge je iznosio i Zeleno-levi front.
„Sport, sportski prenosi opšti sport je ostao potpuno u domenu igara na sreću, vi imate oglašavanje igara na sreću je vezano za sport, sportistima je dozvoljeno da promovišu igre na sreću, na sportskim prenosima, sportskim takmičenjima, an emdijima koji se bave sportom, drugim rečima kao da je sport žrtvovan igrama na sreću i kocki“, kaže Svetislav Kostić, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu.
Trenutne izmene su nedovoljne, ocenjuje Kostić, jer se reklamiranje igara na sreću i dalje vezuje za sport i zdravlje ljudi biva povezano sa opasnim porokom i još opasnijim posledicama.
„Priređivači igara na sreću imaju jednu vrlo perfidnu igru gde kroz raznorazna nazovi humanitrna davanja, suštinski reklamiraju igre na sreću i porok kojim se bave među najmlađom populacijom, pa tako priređivači igara na sreću kroz fondacije koje nose potpuno isto ime kao što nosi i priređivač igara na sreću, na primer obnove dečije igralište ili školsko igralište, pri čemu prilikom te obnove ga brendiraju“, kaže Kostić.
Prema podacima Instituta za javno zdravlje Batut, svaka četvrta mlada osoba u Srbiji ima problem sa kockom, a prema podacima Svetske zdravstvene organizacije, Srbija je na drugom mestu u Evropi kada je reč o broju kockarnica po glavi stanovnika.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Biljana Đorđević ZLF: Šta sve obuhvataju, a šta propuštaju izmene Zakona o oglašavanju i da li će obuzdati kladionice?
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare