Ispuštaju gume parkiranih automobila, uništavaju retrovizore, razbijaju stakla, gađaju prolaznike jabukama, na autobuse bacaju kamenje. Vinovnici ovih incidenata u glavnom gradu su mahom bili tinejdžeri. Da li je vandalizam isključivo problem u gradskim sredinama, koliko na to utiče sve prisutnije nasilje u društvu ili je reč o buntovništvu koje je uobičajeno za ovo starosno doba.

Deca i tinejdžeri sve češće su akteri incidenata. Kako sprečiti vandalizam među tinejdžerima? O tome smo u jutarnjem programu „Probudi se“ razgovarali sa psihološkinjom Jasminom Mihljak.

Ona upozorava da se iz dana u dan povećava broj incidenata koje izazivaju tinejdžeri.

– Pitanje je da li mi znamo da odgovorimo na vandalizam dece. Sistem „ohrabruje“ negativna ponašanje kod dece, a odrasli se osećaju bespomoćno. Kako da naučimo decu da komuniciraju, ako ni mi odrasli to ne znamo. Svako od nas u društvu podjednako vaspitava decu – rekla je Mihljak i upozorila da „idi u sobu i smiri se“ je najogre što roditelj može da kaže detetu i da svakom detetu je neophodno da ga neko pohvali, kako bi izgradili samopoštovanje.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO Nezapamćeni vandalizam na Zvezdari: Polomljeni retrovizori na više od 50 automobila

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar