Medju nama Među nama
Foto:Nova S

Dok je za neke januar mesec novih početaka i odluka, za prvi mesec u godini vezuje se i termin ’’postpraznična depresija’’. Briga o tome kako ’’preživeti’’ najduži mesec u godini nastupa čim prođu praznici.

Reporter: Miljana Jeremić

Nakon euforije, gužvi i kupovina krajem prošle i početkom ove godine, druga polovina januara je rezervisana za pitanje – kako pregurati najduži mesec u godini, naročito finansijski. Nišlije kažu – ne ide lako, ali se može.

„Mi toliko iskustva imamo da znamo kako možemo da preguramo.’’

’’Muči ovo psihološko ubijanje oko kovida. Svaki dan na televiziji umrli, oživeli…Strašno, depresija.

’’Jeste, za penzionere naročito. Jer žele da učine nešto deci, tu su paketići, tu su praznici, bolje trpeze i baš jeste teško’’

’’Zavisi kako ga razvučeš. Ali nije teško samo ako si racionalan.’’

’’Ako neko nije vodio računa koga će da pozove za praznike i koliko će da potroši onda je teško. Ako je vodio računa onda je sasvim normalno sve. Znači to je recept za sve? Pa normalno’’, neki su od komentara građana.

Recept za finansije nam izgleda i ne treba, jer smo naučili kako da uštedimo ili ipak da sa manje novca preživimo. Možda smo džepove ispraznili, ali smo se tokom praznika napunili pozitivnom energijom – ili bi tako trebalo da bude. A onda nastupi period koji nekima donese takozvanu ’’postprazničnu depresiju’’.

„Mi smo euforični dakle sve je prenaglašeno sve je predimenzionirano, e onda iz tog polariteta euforije mi padamo u onaj drugi polaritet gde smo na neki način, ne depresivni, ali apatični, ostajemo bez životne energije. Do pre par dana je sve bilo wow, a onda u narednom momentu je sve obesmišljeno, tužno i tako dalje“ kaže Tatjana Cvetković, psiholog.

Uz to, neretko razmišljamo i o onome što nam se događalo prethodne godine.

„Mi pokušavamo da analiziramo i da dođemo do nekih činjenica koje bi nam dale validaciju te godine, da li smo bili uspešni, manje uspešni, šta nam se desilo te godine i vrlo često možemo da se fokusiramo na neke negativne događaje koji su obeležili tu godinu“ smatra Miroslav Milinović, psihoterapeut.

Milinović kaže i da to nije rešenje, već se treba i setiti i događaja koji su nas ispunili radošću i okrenuti se stvarima koje nas čine srećnim. Ne treba dozvoliti, kažu psiholozi, ni da nas situacija sa pandemijom previše opterećuje.

„Ako ja sada umesto da opsesivno slušam vesti i fokusiram se na to koliko je bolesno, koliko umrlo, šta će se desiti, znači imam jedan scenario zastrašujući, to me dublje uvodi u stanje neke frustracije i jednog zombiranja. Ono što mogu da uradim i svako od nas je da sneg i zimu iskoristim na najbolji način, da šetam, da se okrenem nekim drugim sadržajima – život ide i sa koronom i bez“ dodaje Cvetković.

I bez obzira što se januar uvek oduži – za neke je ovaj mesec ipak pravo vreme da okrenu novi list. Psiholozi kažu da sebi zadamo najpre manje ciljeve koji će nam pomoći da ostvarimo i veće.

A ako i vama januar teško pada setite se da je pola meseca već prošlo i da ste pregurali jučerašnji dan a to je treći ponedeljak u godini– za koji jedan velški psiholog tvdi da je najdepresivniji dan u godini.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

BONUS VIDEO: Najava Novine NOVA za 19. Januar

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare