Jedni od retkih koji se drže obećanja su studenti. Obećali blokadu rektorata u ponedeljak i ispunili . I tvrde ostaće tu do ispunjenja njihovih zahteva . A traže: objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, kao i otkrivanje odgovornih za napad na studente Fakulteta drmaskih umetnosti, kao i povećanje sredstava za državne fakultete za 20 odsto. Stali su Filološki, Filozofski, Prirodno-matematički i Hemijski. Od sutra i FPN. Stao je i filozofski u Novom Sadu i možda to ne bude kraj spiska. Više, Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.
Zborno mesto, Studentski trg. Simbolično povodu, vreme okupljanja 11.52. Ne stoje studenti kao prošle nedelje 15 minuta za 15 žrtava pada nadstrešnice. Danas samo minut tišine. A onda uz buku pištaljki deo studenata ušao je u zgradu rektorata, ostali na Filološki, Filozofski, Prirodno matematički i Hemijski fakultet sa istim ciljem, blokada rada do ispunjenja zahteva. Nastave nema, pristup u zgradu samo uz indeks. Otkad protestuju na zahtev da pojedinačno stanu pred kamere, imaju jedinstven stav i odgovor.
Oni stariji, studentima u protestu pružaju bezrezervnu podršku.
Iako piše da nije filozofski ćutati, dekan Danijel Sinani i većina profesora ćute, Kažu, dok se svi zaposleni ne izjasne o blokadi fakulteta. Isto je I na filološkom gde su studenti odlučili da blokada traje do ispunjena zahteva. Dekanka Iva Draškić, tvrdi rano je za izjave. Jedino dekan hemijskog fakulteta ima jasan stav o studentskim zahtevima.
„Imaju 5 ili 6 zahteva koji su za nas na fakultetu prihvatljivi. To je opredeljenje večine nastavnika na Hemijskom fakultetu. Naši studenti obzirom da rade u zgradi visokog rizika, prihvatili su sve uslove uprave hemijskog fakulteta vezano za boravak u zgradi. Boravak im je ograničen na hol, veliki hemijski amfiteatar bez kretanja po spratovima gde se nalaze hemikalije, zapaljive tečnosti i iz tog razloga smo ograničili kretanje po zgradi“, rekao je Goran Roglić, dekan Hemijskog fakulteta.
Razlikuje se Hemijski fakultet još po nečemu.
„Moram da kažem da je Hemijski fakultet po mojim saznanjima jedini na univerzitetu sproveo anketu, tj. studentski parlament i tom anketom je data mogućnost da se izjasne da li su za obustavu nastave ili ne. Većinski su se studenti izjasnili za obustavu nastave“, kaže Roglić.
I studenti u Novom Sadu podržavaju zahteve kolega u Beogradu. Na spisku i jednih i drugih je otvaranje kompletne dokumentacije vezane za rekonstrukciju Železničke stanice. Novosađani traže još razrešenje gradonačelnika Milana Đurića i ostavku premijera Miloša Vučevića. Do ispunjenja zahteva blokirali su Filozofski fakultet jer im nije dozvoljen ulazak u zgradu rektorata.
Ni imamo informaciju da je sada zgrada rektorata opet puna pripadnika Safe obezbeđenja koji su nas napali pre nešto više od dva meseca, tako da ne bi bilo ni sigurno pokušavati blokirati rektorat, a I oni su već u petak I u ponedeljak najavili zaposlenima da napuste rektorat“, kaže Branislav Đorđević iz studentske grupe „Stav“.
Zahtevaju studenti odbacivanje optužbi protiv lica privedenih na protestima zbog tragedije u Novom Sadu, privođenje ljudi koji su napadali studente, ali i onaj koji se odnosi na uvećanje za 20 posto budžetskog finansiranja državnih univerziteta. To je prema mišljenju Nebojše Vladisavljevića, profesora FPN-a, direktan odgovor studenata na predlog vlade da subvencioniše strane univerzitete I to bez akreditacije.
„Iako je taj predlog povučen, iskustvo sa ovom vlašću nam govori da je reč samo o privremenom povlačenju. Na kraju krajeva tu su reakcije i predsednika republike i predsednika vlade, koji su rekli da su to učinili pod pritiskom, a da je reč o sjajnom predlogu“, kaže Nebojša Vladisavljević, profesor Fakulteta političkih nauka.
Ako pak studenti istraju u svojim zahtevima šta to znači? Sme li vlast protiv studentske pobune i kako?
„Verovatno ne bi ni bilo ovog pokretanja, privođenja za one za koje se sumnja da su odgovorni za tragediju u Novom Sadu pre nedelju dve, da nije bilo velikog pritiska javnosti. Tako da verovatno ćemo I dalje imati tu kombinaciju zastrašivanja I koncesija u kojoj meri, na kom mestu, jako je teško reći zato što mi živimo u jednom ličnom režimu gde sve zavisi od jednog čoveka, od njegovog kaprica, pa tako će biti i ovaj put“, kaže Vladisavljević.
A nije prvi put da je blokada rektorata dala rezultate u ostvarivanju studentskih zahteva, od onih 1996. I 97, ali I 2019. kada je blokiran rad rektorata I izvršen pritisak da se ispita plagirani doktorat Siniše Malog.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO – Studenti u blokadi u Novom Sadu i Beogradu: „Ne planiramo da prekinemo“
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare