Pre samo dve nedelje predsednik Srbije bio je ubeđen u nevinost Gorana Vesića. Ipak u međuvremenu Vesićevo prisustvo u policiji postalo je neizbežno. Stručna javnost upozorava da samo hapšenje ne znači i da bi, još uvek aktuelni ministar građevinarstva infrastrukture i saobraćaja, mogao biti i procesuiran.

Par dana nakon tragedije u Novom Sadu i Vesićeve ostavke na mestu ministra građevinasrtva saobraćaja i infrastrukture, predsednik države je o tome srčano govorio na televiziji sa nacionalnom frekvencijom.

“Rekao sam poštovacu odluku i predsednika Vlade i Goranovu. Političko i ljudsko poštenje da to učini. Ali mu nisam čak to ni savetovao niti mu govorio da to ne čini. Jedino što mogu danas da kažem, to je da je on pokazao odgovornost, ne samo po ovom pitanju – on nema nikakve, niti može da ima, niti ima. On će biti tu u stranci gde sam i ja. Nastavićemo zajedno da radimo i borićemo se zajedno“, rekao je tada Aleksandar Vučić, predsednik Srbije.

Zajedno, do prvih hapšenja. Medju jedanaest zadržanih, čini se da je i predsednikov omiljeni stranački kolega.

“Dobili smo potvrdu iz tužilastva u Novom Sadu da je među 11 uhapšenih i zadržanih i ministar u ostavci, Goran Vesić“, saopštila je javnosti Ksenija Pavkov, reporterka N1.

Informaciju iz medija, Vesić je osporio na društvenim mrežama.

„Nisam uhapšen, dobrovoljno sam se odazvao pozivu policijskih službenika sa kojima sam došao u Novi Sad i stavio se na raspolaganje istražnim organima kako bi do kraja bile istražene sve okolnosti koje su dovele do nesreće u Novom Sadu. Uvek ću, kao i do sada, biti na raspolaganju nadležnim organima i dokazaću da ne snosim krivičnu odgovornost za ove tragične događaje”, napisao je na svom profilu na platformi „X“ Goran Vesić, ministar u ostavci.

Međutim, to o čemu Vesić govori, advokati u Zakonu ne prepoznaju.

„Vi imate u zakonu da je neko lišen slobode na predlog tužilastva, a dal ste se vi sami odazvali ili su vas uhapsili – to je potpuno svejedno sa stanovištva zakona i procesa, potpuno je nebitno. Znači, vi ste lišeni slobode verovatno iz neioh zakonskih razloga i o tome odlučuje sudija za prethodni postupak”, pojasnio je Božo Prelević, advokat.

Zbog sumnje da su počinili Teško delo protiv opšte sigurnosti, pored Gorana Vesića, zadržani su i doskorašnja direktorka Infrastrukture železnice Jelena Tanasković, njen prethodnik Nebojša Šurlan kao i Vesićeva pomoćnica zadužena za železnički transport Anita Dimvoski.

„Goran Vesić je izabrano lice. Njega je na funkciju ministra svojevremeno izabrala narodna skupština. Jelena Tanasković i Nebojša Šurlan su postavljena lica. Njih je Vlada Srbije postavila za direktore Infratruktura železnica Srbije. Ova pomoćnica Gorana Vesića je takođe postavljeno lice na položaj pomoćnice ministra od strane Vlade Srbje. I već ova četvorka i ova četiri imena, upućuju nas na zaključak da je isključivo nadležno tužilastvo za organizovani kriminal”, istakao je Ivan Ninić, advokat.

Javnost ne iznenadjuju hapšenja, već šta je krajnja namera vlasti, istakao je novinar Vuk Cvijić.

„I ono što ja ne vidim da će se raditi – to je ići tragom novca. Mi ne vidimo to ni u jednom slučaju i hapšenje je zapravo prvi korak. Aleksandar Vučić je 2012. godine hapsio neke ljude pa je stekao ogromnu popularnost – znamo kako su se završili ti postupci. Hapšenje ništa ne znači i vidimo da uslovi hapšenja očito nisu isti”, bio je jasan Cvijić.

Za krivično delo, Teško delo protiv opšte sigurnosti, predviđena je kazna zatvora od dve do dvanaest godina.

Prilog pogledajte na početku ove vesti

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Prva analiza hapšenja zbog pada nadstrešnice: Hapšenje Vesića ne znači ništa, on neće dozvoliti da se kola slome samo na njemu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare