Zašto je broj vakcinisanih u Srbiji sada nešto manji nego u nekim zemalja u Evropi, iako smo imali odličan start? Proces se nije značajno usporio, ali su druge zemlje počele značajno da ubrzavaju svoj tempo. O ovoj temi u emisiji "Među nama" govorili su Ivana Prokić iz Ujedinjenih protiv kovida, novinar Gabor Bodiš iz Mađarske i profesor Neven Anđelić iz Londona.
„Pohvalno je to koliko vakcina imamo i imamo više vakcina trenutno nego što je zainteresovanih, to jeste činjenično stanje. Međutim, kao i sa brojevima o koroni, to nije trka niti takmičenje. Ne bih poredila različite zemlje u tom smislu jer ceo svet treba da se vakciniše. Mi imamo najviše vakcina u regionu, međutim ceo region mora da se vakciniše da bismo svi bili bezbedni“, kaže Ivana Prokić iz Ujedinjeni protiv kovida i dodaje da misli da ne postoji jasna strategija i promocija vakcinacije i da je to razlog zbog kog smo usporili sa ovim procesom.
Mađarski novinar Gabor Bodiš kazao je da je situacija u Mađarskoj gotovo identična, iako su brojke različite – došlo je do usporenja, a to objašnjava nepoverenjem.
„Mađarska ima nešto manje od 10 miliona stanovnika i oko četiri i po miliona je primilo prvu vakcinu, oko tri miliona i drugu. Međutim, stanje je skoro identično kao u Srbiji, i ovde je stalo i znatno se usporilo vakcinisanje. Mislim da u Mađarskoj ima jedna drugi razlog usporavanja: jedan je stav mase ljudi prema vakcinisanju, a drugi je sumnjičavost prema istočnim vakcinama. Na primer, ovde je stigla ogromna količina kineske vakcine, a nije potrošeno ni pola“, kaže Bodiš.
Proces vakcinacije u Velikoj Britaniji za sada teče odlično, objašnjava profesor Neven Anđelić i dodaje da su u nekim delovima na red stigli i mladi koji pripadaju starosnoj grupi između 20 i 30 godina.
„Oni su odredili osam starosnih grupa prema kojima će se odrediti redosled za vakcinaciju. Drugu vakcinu su malo odložili, smatrajući da je bolje da je što veći broj delimično obezbeđen od virusa nego da je vrlo mali postotak potpuno obezbeđen i izgleda da su to dobro procenili. U zavisnosti od regije u kojoj žive, negde su krenuli da se vakcinišu i oni između 20 i 30 godina, u nekim drugim delovima se još vakcinišu oni sa 40 godina, ali neki ustaljeni red postoji. Dobija se poruka na mobilni i onda se ulogujete na internet i zakažete specifični termin za vakcinaciju“, objasnio je kako to izgleda u Velikoj Britaniji profesor.
Pogledajte o čemu su još govorili gosti emisije „Među nama“:
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar