Od pištolja na stepeništu, do otimanja policijskog štita. I drugog dana blokade novosadskog tužilaštva i suda, isti scenario. Okršaj policije i poslanika. Snimci i slike kako naoružani policajci u punoj opremi za razbijanje demonstracija obaraju poslanice na zemlju, obišle su Srbiju i svet.
„Guraju nas štitovima, ali nas šutiraju ispod štitova sve vreme“, rekla su narodne poslanice danas u Novom Sadu.
Dobrodošli u demokratiju. Dobrodošli pred policijski kordon. Kordon koji je stajao mirno dok se u Novom Sadu rušila Gradska kuća, kordon koji je nemo posmatrao napad na novinare, kordon koji 5-og novembra nije reagovao na nasilje i maskirane huligane. Sada, pod punom opemom reaguje, ali na građane, aktiviste i poslanike, koji traže odgovornost za smrt 15 osoba, blokirajući zgradu suda i tužilaštva. Reaguju i na one koji žele da spreče rušenje još jednog simbola prestonice.
„Dobar deo rukovodećih ljudi u policiji, u BIA naravno, a i nažalost u vojsci je tu zahvaljujući bespogovornoj poslušnosti i odanosti ovom režimu. Zato se ne bih kladio da nisu spremni da urade ono što častan čovek u uniformi ne bi smeo da uradi, prema svom narodu“, rekao je Zdravko Ponoš. predsednik stranke Srbija CENTAR SRCE.
Resorni ministar Ivica Dačić upozorava da sa policijom od sada neće biti šale, to jest, da se ni naznake nasilničkog ponašanja neće tolerisati, a u šta spadaju i blokade saobraćajnica i pokušaj poslanika da uđu u Viši sud. U prevodu, možete mirno da šetate, a sve drugo, tretiraće se kao napad na bezbednost zemlje. Inače…
„Kada se izvadi pendrek onda nema stajanja, zato nemojte da dolazi do toga“, poručuje Dačić.
„To je jedna pretnja nedostojna mesta ministra policije. Oni su već ubedili sebe da ta policija treba da služi njima, da to nije policija ovog naroda ove države. Da je policija zapravo održavana od građana, da štiti građane, da šiti narod, a ne da štiti kriminal“ rekao je Ranko Pivljanin, glavni urednik lista „Nova“.
A na štitu žandarma iz kordona, kao da se nazire znak, da onaj ko nije saglasan sa ideologijom glavnog toka,može biti fizički onemogućen da uživa svoja elementarna ljudska prava, primećuju pravnici.
„Policija ne može nekontrolisano da primenjuje silu. Sila se primenjuje samo onda kada je neophodna. Ovo je direktno suprotno svim međunarodnim standardima koji se odnose na zaštitu ljudskih prava i slobodu okupljanja. Ovo predstavlja represiju i zastrašivanje građana“, kaže Milena Vasić iz YUKOM-a.
Koja je granica do koje se slušaju naređenja?
„Čini se da su sve radnje policije ili drugih bezbednosnih struktura usmereni da se zastraše građani i da ih demotivišu da nastave sa protestima. Čini se da je poruka cele situacije, da su građani bez zaštite, a ono što ostaje je ovaj vid građanskog otpora i aktivizma u kome se nastoji da se institucije vrate građanima, kojima i pripadaju“, kaže Vasić.
Koliko su zapravo, poslanici zaštićeni od policije? Narodni poslanici prema Ustavu uživaju poslanički imunitet, ali to ne znači da policija i tužilaštvo prema njima ne sme da primenjuje apsolutno nikakve radnje objašnjavaju stručnjaci i dodaju, da poslanički imunitet štiti poslanika od vođenja krivičnog postupka i određivanja pritvora. Prema zakonu, poliicja je ovlašćena da odluči da li je neophodna primena sile, s tim što ako upotrebi prekomrenu silu ili je primeni nezakonito, zbog toga se protiv odgovornih može podneti krivična prijava.
Prilog pogledajte na početku ove vesti
BONUS VIDEO: Poslanice se otimaju oko štita sa policajcem
Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare