Medju nama
Foto:Nova S

Deca koja vreme uglavnom provode na ulicama Niša, ponovo bi uskoro trebalo da dobiju Svratište. Grad Niš je sedam godina bio bez jednog takvog prostora, a sada se najavljuje da bi ova usluga mogla da bude trajna.

Jedan prostor u Nišu u kome bi dobijala pažnju, osetila toplinu, družila se i učila, deci sa ulice mnogo bi značio. Grad već nekoliko godina nema Svratište za decu, jer to ranije nije bilo prepoznato kao trajna usluga. Ipak, stvari bi uskoro trebalo da se promene, jer se otvaranje prostora za decu koja neretko provode vreme na ulici, odnedavno najavljuje i to upravo kao trajna mogućnost. Boško Aleksić bio je koordinator Svratišta za decu koje više u gradu ne postoji, a u kome je tokom 5 godina boravilo preko 250 dece. Za njih je, kaže, to mnogo više od samog prostora.

Boško Aleksić Foto:Nova S

„Provešće vreme u bezbednom i sigurnom prostoru. Dalje, biće higijenski tretirana, zdravstveno tretirana, psihološki tretirana… Prepoznaće se njihove potrebe. Sa druge strane, oplemeniće, osmisliće svoje slobodno vreme, moći će da ga koriste, da ga struktuiraju i da prepoznaju lepote drugačije organiztacije života“, kaže socijalni radnik Boško Aleksić.

Zahvaljujući Svratištu bi se znao i tačan broj dece na ulici, ali što je najbitnije ona bi dobijala podršku i pomoć ljudi u koje mogu da imaju povrenja. I ne samo to. Svratište je ujedno podrška i deca ali i njihovim porodicama.

Igor Paunović Foto:Nova S

„Pošto oni primaju socijalu da vidimo koji problem imaju i zašto ta deca idu na ulice. Da vidimo, da pozovemo sve direktore škola, da vidimo zašto ta deca ne idu u školu, koji problem imaju, ako nemaju knjige da im kupimo knjige, ako nemaju stvari da im kupimo stvari. Da vidimo da im pomognemo sa jednokratnim pomoćima, uvećanim, da im pomognemo da ta deca idu u školu“, rekao je potpredsednik IO Nacionalnog saveta Igor Paunović.

Iako za sada nezvanično, pominje se da bi Svratište za decu bilo u prizemlju Romskog kulturnog centra u Nišu. Kada, nije precizirano. Ali se u centru nadaju da bi ovde deca mogla da budu već za par meseci. Ipak to neće smanjiti broj dece na ulicama smatraju oni koji se bave socijalnom zaštitom.

„Deca koja rade na ulici i koja prihoduju na taj način, ne možemo da kažemo da rade, jer to nije rad. Rad ima i svoje radno vreme i cenu i tako dalje. Ovo je nešto što bi bilo između prošnje i zloupotrebe. Dakle ta deca su dobila instrukciju od nekih starijih koji su iz njihovog okruženja i taj životni stil nažalost postoji. Tako da, ta brojka bi bila otprilike ista“, dodao je socijalni radnik Boško Aleksić.

U Svratištu bi deca dobijala hranu, mogla da se ugreju kada je hladno, da se zabave, druže i da nešto nauče. Takođe, i da, ukoliko nisu, postanu deo zdravstvenog i obrazovnog sistema, kao i da saznaju koja su njihova prava.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinarke Miljana Đorđević možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar