Jovanjica, emisija Među nama, Medju nama
Foto: Nova S

Nakon najave ministra zdravlja Zlatibora Lončara da Srbija radi na uklanjanju marihuane sa liste narkotika, potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić tvrdi da je u pitanju plan države da se spasi državni vrh, a da Predrag Koluvija i njegovi saradnici budu oslobođeni optužbi.

Baš u momentu kada treba da otpočne suđenje po pitanju optužnice Jovanjica 2, ministar zdravlja najavljuje uklanjanje marihuane sa liste narkotika. Za potpredsednika Narodne stranke ovakav tajming nije slučajan.

„Nije slučajno jer posle optužnice 2 treba da se dogodi optužnica 3, a njome treba da budu obuhvaćeni oni koji su iz vrha države, kao politički nalogodavci i organizatori ovog državnog posla u Srbiji, direktno tu bili uključeni. Pa se sada posle raznih pokušaja da se Jovanjica potpuno ugasi, da se predstavi kao slučaj koji ne postoji u Srbiji, neko dosetio novog načina kako da pokušaju da spase one koji su se zaista bavili ovim poslom“, kaže potpredsednik Narodne stranke Miroslav Aleksić.

Miroslav Aleksic
Miroslav Aleksić Foto:Ivan Dinić/Nova S

Aleksić govori da ukoliko se marihuana skine sa spiska narkotika da će, shodno našoj zakonskoj regulativi, okrivljeni biti oslobođeni optužbe jer su na taj način proizvodili supstancu koja se ne smatra opojnom drogom. U tom slučaju, neće biti reči o krivičnom delu.

„Očigledno da je ovo plan države Srbije, ali ne samo Srbije kako da se spasi državni vrh slučaja Jovanjice i da se oslobodi Koluvija i ekipa, već je to bio i Koluvijin plan. Policija, kada je upala na imanje Jovanjica, u radnom stolu Predraga Koluvije se nalazio i elaborat za legalizaciju marihuane u Republici Srbiji. Taj elaborat je bio naslovljen na Ministarstvo zdravlja“, dodaje Aleksić.

Iz Mreže za politike prema drogama jugoistočne Evrope poručuju da bi optuženi u slučaju donošenja novog zakona mogli da se pozovu na njega, te da kazne budu daleko blaže.

„To ipak ne znači da će biti sasvim slobodni. Ako novi zakon išta bude menjao mora na ozbiljan način da uredi ovu materiju. Sam proces regulacije verovatno će trajati dugo, ne možemo sutra doneti zakon, a kod nas se vrlo često donose zakoni po hitnom postupku. Mislim da ovaj zakon ne treba da se donese po hitnom postupku, već da prođe kroz druge instance, pre svega kroz stručnu komisiju koja postoji u našoj zemlji“, smatra direktor Mreže za politike prema drogama jugoistočne Evrope Milutin Milošević.

I u slučaju donošenja novog zakona, optuženi bi morali da dokažu da su marihuanu proizvodili u medicinske svrhe, poručuje Milošević.

„Morali bi da dokažu da su hteli da proizvode u medicinske svrhe i za to bi se hvatali. Postoji razlika, možete koristiti za uživanje, a možete koristiti kao lek i oni treba da dokažu da su hteli da proizvode za lek, a ne za uživanje što mislim od četiri tone se može napraviti toliko leka da se cela Evropa leči baš dugo. Današnja pravosudna praksa u našoj zemlji je takva da se ljudi veoma često izvuku od teških krivičnih optužbi na čudesne načine zbog grešaka u postupku, zbog ovoga, onoga i verovatno bi i oni, što ne bi kada i drugi rade“, dodaje Milošević.

Za predsednika Srbije Aleksandra Vučića u pitanju su laži. Poručio je da će nastaviti da goni narko-dilere, te da će marihuana ostati na listi narkotika.

Ceo prilog u emisiji „Među nama“ TV Nova S novinara Nemanje Vidića možete pogledati ovde:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar