Sjedinjene Države bi, prema tvrdnjama predsednika Aleksandra Vučića, od Nove godine mogle da uvedu sankcije za Naftnu industriju Srbije (NIS). Koliko je ta pretnja realna i da li se sankcije mogu izbeći? Kako će to uticati na privredu i građane? Imamo li rešenje ako nam Sjedinjene Države zaista zavrnu slavine za uvoz nafte? Ovo, između ostalog u jutarnjem programu "Probudi se", pitamo Jelicu Putniković, glavnu urednicu portala “Energija Balkana“.

Sjedinjene Države bi navodno od 1. januara mogle da uvedu sankcije za Naftnu industriju Srbije zbog ruskog vlasništva u toj kompaniji. Međutim, osim izjave predsednika, zvaničnog dokumenta još nema. Predsednik je i kasno sinoć na svom instagram nalogu rekao da je u razgovoru sa BIA potvrđeno da će sankcije biti uvedene. Putniković analizira koliko je realno uvođenje sankcija NIS-u.

Vučić je rekao da mu je potvrđena vest da za nekoliko dana SAD uvode kompletne sankcije protiv NIS zbog ruskog vlasništva. Gošća „Probudi se“ pokušala je da pretpostavi šta bi tačno podrazumevale sankcije protiv NIS-a i kakve bi bile posledice i moguća poskupljenja.

Srbija se naftom snabdeva isklučivo preko Jadranskog naftovoda. NIS ima ugovor sa JANAF-om o isporuci nafte do kraja 2026. godine. Putniković analizira kako će američke sankcije uticati na taj ugovor i da li to znači da propada dogovor sa JANAF-om, kao i kako ćemo se snabdevati naftom.

NIS i JANAF potpisali su 3. januara ove godine ugovor o isporuci 10 miliona tona nafte do 2026. koji je okarakterisan kao “rekordan”.

Jadranski naftovod, poznatiji kao „JANAF“ je kompanija za transport sirove nafte u Hrvatskoj. Osnovan je 1974. godine. Upravlja jednim od najznačajnijih naftovoda u Evropi – sistemom za transport nafte JANAF, delom Adria naftovoda. On transportuje sirovu naftu iz Jadranskog mora u srednju Evropu

Iz NIS-a su na vest o mogućem uvđenju sankcija poručili da za sada posluju neometano i da je snabdevenost benzinskih stanica dobra, te Putniković pojašanjava kakve su nam rezerve goriva u slučaju da JANAF prekine dotok nafte.

U Srbiji posluju i strane naftne kompanije Petrol, Lukoil, MOL, EKO, OMV… I ove kompanije kupuju sirovu naftu od NIS-a, te se postavlja pitanje da li bi sankcije imale uticaj i na njihov rad.

PROČITAJTE JOŠ:

Na vest o mogućim sankcijama NIS-u juče se oglasila i američka amabasada u Beogradu. Kažu da bi promena vlasničke strukture NIS-a donela više mira i prosperiteta, ovde i u regionu. Predsednik Vučić je prethodno rekao da nemamo puno izbora ili promena vlasničke strukture NIS-a ili uvođenje sankcija Rusiji, čemu se on protivi, te glavna urednicu portala “Energija Balkana“ komentariše da li imamo izbora i šta bi po njoj bilo rešenje.

Rusi imaju kontrolu nad kompanijom NIS sa vlasništvom od 56 procenata, dok Srbija ima nepunih 30 odsto, a ostatak su mali akcionari. Trenutna situacija znači da nećemo imati naftu ako ne budemo većinski vlasnici NIS-a, ali bismo bili u problemu i da nam Rusi dozvole privatizaciju jer bismo ugrozili javne finansije i kreditni rejting zemlje. Trenutna vrednost akcija koja je u ruskim rukama je oko 600 miliona evra, ali pitanje je za koliko bi to prodali. U svakom slučaju bi se pogoršali odnosi sa Rusijom od koje smo zavisni kada se uvozi gas, digli bi nam cene na proleće kada ističe postojeći ugovor,

Putniković takođe pojašnjava da li bi u slučaju uvođenja bilo kakvih sankcija protiv NIS-a bio ostavljen rok da se reaguje, kao i da li bi moglo da nas spasi to da je Srbija sa Mađarskom dogovorila izgradnju naftovoda kojim bi energent stizao direktno iz naftovoda “Družba“.

Procene su da bi izgradnja naftovoda sa Mađarskom trajala dve do tri godine.

Gošća TV Nova analizira  da li bi i koliko sankcije NIS-u odrazile i na poslovanje Srbijagasa i da li treba da brinemo i za grejanje, a kako je u Americi još uvek Bajdenova admistracija, da li bi, kada Tramp u januaru stupi na dužnost predsednika, stvari mogle da se promene.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Srbija i dalje odoleva uvođenju sankcija Rusiji

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare