Foto: Video/Nova.rs

Ovogodišnji Dan donora 8. oktobar dočekali smo sa dramatičnim padom broja transplatacija organa koji mogu da spasu ljudske živote. Samo jedno DA može da spase čak osam života. Međutim čak devet puta čula se reč NE tokom jula i avgusta. Toliko je ljudi bilo na intenzivnim negama u zdravstvenim ustanovama u Srbiji u stanju moždane smrti. Međutim, ni u jednom od slučajeva porodica nije dala saglasnost da budu donori organa. Lekari kažu da nisu imali ovakvu situaciju od 2013. kada je obnovljen program transplatacije. Organi preminulih jedini su lek za oko 2000 pacijenata koji čekaju transplataciju u Srbiji. Oni čekaju da zazvoni telefon, da ih lekari obaveste da je stigao organ, ali nažalost, mnogi od njih ne dočekaju taj spasonosni poziv.

„Transplatacija mora da se dogovara u kontinuitetu a država treba da napravi prvi korak, da pokrene nacionalnu kampanju. Na lekarima je da pojasne sam  pojam moždane smrti. Ta tema treba što više da bude u fokusu da bismo dobili više potvrdnih odgovora od porodica pokojnika“, rekla je predsednica udruženja „Donatorstvo je herojstvo“ Ivana Jović, koja i sama čeka donora.

Ivana Joksić iz udruženja „Zajedno za novi život“, koja je priliku za novi život dobila zahvaljujući doniranoj jetri, smatra da je jako mnogo neznanja i predrasuda koji prate transplataciju organa. „Kada sam bila bolesna nailazila sam na razne komentare, od toga da vam neće biti ukazana medicinska pomoć ako imate donorsku karticu, do toga da će ti organi biti prodani nekom, da će završiti na crnom tržištu. Neinformisanost naroda kao i to što ta tema nije u fokušu je veliki problem“. zaključila je Joksić.

Celo gostovanje možete da pogledate u videu ispod

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar