Analitičar i reditelj Janko Baljak se pita da li je bilo iskreno proglašenje dana žalosti za žrtvama iz Banjske ili pokretanje postupka protiv vođe te grupe naoružanih ljudi, Milana Radoičića.
Posle saslušanja Milana Radoičića, koga tužilaštvo tereti za ilegalno posedovanje oružja i izazivanje opšte opasnosti, zbog sukoba u Banjskoj u kome su poginula trojica Srba i jedan pripadnik kosovske policije, Viši sud je odlučio da se bivši potprredsednik Srpske liste brani sa slobode. Sud je odlučio da Radoičić ne sme na Kosovo i da mora dva puta mesečno da se javlja u policijsku stanicu. Praktično, Radoičić je bio u pritvoru samo jednu noć.
„Ja sam lično zamišljao da će predstava trajati bar tih 30 dana, ali očigledno su skratili trajanje. Misiliio sam da će mu odrediti pritvor od 30 dana i da će tako još više simulirati. Sve mi govori da mu se ne ostaje mesec dana u zatvoru. To je jedna predstava za javnost koja traje već dosta dugo i sve više i više postaje omča za vratom celog našeg društva. I bojim se, imajući u vidu i današnje parlamentarno zasedanje u Briselu, gde sam video dosta oštrih tonova i pretnji Srbiji, da nam se ne pišu baš lepi dani“, kaže analitičar i reditelj Janko Baljak.
Sam Radoičić je rekao da je 8-9 meseci prenošena ogromna količina oružja i eksploziva preko državne granice, navodno iz BiH, iz Tuzle, preko Srbije da bi dalje išlo na Kosovo.
„Zamislite mene ili Vas kako na Bubanj Potoku razmenjujemo oružje. Da se na auto-putu onakvo oružje prepakuje negde, sa svim kamerama. Apsolutno to je jedna priča za naivne. Sve je to rađeno, ako ne uz saradnju države, onda uz jedno gledanje kroz prste toj Radoičićevoj ekipi, blagonaklon stav i blagonaklono gledanje. Živimo u apsurdnoj zemlji. Nekoliko dana posle dana žalosti u Srbiji, tužilaštvo podiže optužnicu sa teškim optužbama protiv vođe te grupe, pa da li je Srbija bila iskrena kada je žalila te ljude ili je iskrena u nameri da hapsi i optužuje ovog čoveka“, kaže Baljak.
Više o ovoj i drugim temama pogledajte u emisiji „Među nama“.