Francusko-nemački predlog postao je evropski i javan. Šta će biti konačni ishod i kako će izledati mapa kojom će se doći do njega još uvek je posebna tema, a o tome su u emisiji "Među nama" govorili Dušan Janjić iz Foruma za etničke odnose i Azim Vlasi, advokat i politički analitičar.
„Ono što je usvojeno u Briselu je veoma značajno jer predstavlja početak završne faze u rešavanju problema i normalizacije odnosa između Kosova i Srije. To je dokument koji govori o oracima koje treba preduzeti za rešavanje problema u procesu normalizacije, a ne kako se u Srbiji govori – rešavanje kosovskog problema. Pitanje Kosova je rešeno pre petnaest godina, ono je nezavisna država i sad su predsednik Srbije i premijer Kosova prihvatili nacrt za normalizaciju odnosa između dve države, dok se ne dođe do finalnog dokumenta“, navodi Vlasi.
On navodi i da nije razumeo da taj dokument treba da se potpiše, te da je Vučić možda to rekao zato što Kurti za partnera treba da dobije premijerku Srbije, te će Kurti možda 18. marta potpisati sporazum sa Brnabićkom.
Janjić kaže da je bitno što su se strane ovim odrekle rata i krenule putem mira, ali i da je u sporazumu jasno rečeno da podrazumeva mapu puta koja će biti određena kasnije nekim posebnim sporazumima.
„Mislim da je ovo maksimum koji se mogao dobiti u ovom momentu. Potpisivanje nije bilo ni predviđeno, to je igra i političari imaju pravo na igre. Javnost, koja je, barem u Srbiji nedovoljno obaveštena povodi se za tim igrama. Ali ja bih voleo da ovo dovede do tog pravnog sporazuma o sveobuhvatnoj normalizaciji Kosova i Srbije“, navodi Janjić.
Pogledajte celo gostovanje:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar