Bliski Istok je jedan od najvećih proizvođača vesti na svetu, a tako je i danas. U jednom danu poginuli su iranski predsednik i šef diplomatije, raspisana je i međunarodna poternica za liderima Izraela i Hamasa, tamo se stalno kuva i stvari se nikada ne smiruju. Tim poovodom gost emisije "Među nama" bio je spoljno - politički komentator Boško Jakšić.
U padu helikoptera u Iranu stradalo je 7 osoba, među njima i predsednik Islamske Republike. Proglašena je petodnevna žalost, ali ima i drugačijih tonova na društvenim mrežama.
„I ovde su pojedini otvarali šampanjac kada je ubijen premijer (Zoran Đinđić). Uvek postoje oni koji su neprijatelji i u ovom slučaju vođe teokratskog režima. Ovaj događaj neće imati neke posledice po vlast, jer ona čvrsto stoji. Ono što je zanimljivo što se otvara borba za nasleđe, to će novi izbori koji moraju da budu održani u roku od 50 dana ponovo aktuelizovati. Borba za nasleđe titule vrhovnog vođe. Sadašnji vrnovni vođa ajatolah Hamnei ima 85 godina i govori se da je narušenog zdravlja. O tome se u Iranu ne raspravlja javno, to nije predmet javnih debata, ali je izvesno da neka potmula borba traje“, objašnjava Boško Jakšić .
Odnos vrhovnog vođe i predsednika u Iranu je da apsolutini primat i u spoljnoj i u domaćoj politici ima vrhovni vođa. Reč vrhovnog vođe je poslednja.
„Može da bude i predsednik, može i parlament, ali sve to pada u vodu naspram odluke vrhovnog vođe. Pokojni Raisi je slovio kao jedan od najverovatnijih kandidata a nasleđe te funkcije koje su do sada imale samo vođe islamske revolucije, prvi je bio Homeini, drugi je sada Hamnei. Sada, pošto nema više Raisija, sada će se otvoriti veća borba, možda i javnija za to nasleđe, gde se takmiče dva fronta koja uvek postoje u Iranu, koji nije homogena zemlja. Tamo je dinamčan politički život i postoje dva ključna bloka, konzervativci i teokratski konzervativci kojima pripada i vrhovni vođa, kojima je pripadao i poginuli predsednik i sa druge strane su takozvani reformisti. To je umerenije krilo koje je isposlovalo nuklearni sporazum sa SAD i drugim silama. Njihovo uporište raste kod mladih i urbanih Iranaca, ali sistem je takav da su oni u značajnoj meri blokirani“, objašnjava Jakšić.
Više o ovoj temi pogledajte u videu na početku teksta.
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar