Dnevnu štampu prelistavali smo i komentarisali u društvu Ivane Petronijević Terzić, novinarke Demostata. Ona je predstavila istraživanje javnog mnjenja demostata koje je sprovedeno krejem aprila i početkom maja ove godine i donelo je interesantne podatke.

Prvo na šta se treba osvrnuti je šta je narod rekao kada mu je postavljeno pitanje „Narode, kako ste? Kako živite?“

– Moram napomenuti da je to bilo terensko istraživanje i to na jednom velikom uzorku od 1600 građana i ispitanika. Mi smo pokucali na 3200 vrata i otprilike 1601 ispitanik je odgovorio. Ovo je mnogo pouzdanije ispitivanje od običnog telefonskog ispitivanja, jer preko telefona građani vrlo često neće da daju iskrene odgovore. Kako su građani odgovoril na pitanje „kako ste?“, pa obično kako kad nekoga pitate na ulici kako ste, on kaže „dobro, nema problema“, osim ako baš nema neki veliki problem, tako isto i građani su odgovorali, oko 50 odsto građana odgovara da je dobro, međutim kada počnete da postavljate neka kontrolna pitanja onda se vidi da recimo 70 odsto građana Srbije ima nekakav problem i misli da mu je potrebno još nešto da bi on i njegova porodica živeli pristojnije. Tako da ti prvi odgovori, kada građani kažu da su uglavnom dobro (42 odsto građana) ili su uglavnom loše (23 odsto), ostatak je ni tamo ni ovamo, kada se postave neka kontrolna pitanje onda postaje jasno kako su oni zaista – rekla je Petronijević Terzić i dodala da je otkriven i jedan poražavajući podatak da čak 60 odsto građana Srbije se izjasnilo da prima ispod 60.000 dinara mesečno, što je stvarno jedan ozbiljno poražavajući podatak.

Petronijevć Terzić je ukazala da između 60.000 do 80.000 dinara mesečno prima 23 odsto građana dok 17 odsto prima preko 80.000 dinara i većina smatra da sa tim što ima ne može da živi pristojno.

Kada su odgovorili na pitanje „Kako ste? Kako živite“, istraživači Demostata su prešli na ono što je glavna tema u Srbiji a to je politika. Zaključeno je da je narod nisko obavešten o važnim političkim pitanjima.

– Ovde se jasno vidi da građani uopšte ne znaju šta tačno predsednik Aleksandar Vučić podrazumeva sa tim formiranjem tog pokreta za državu, jer 46 odsto ispitanika nema odgovor na to pitanje, takođe kada je reč o Ohridskom sporazumu isto građanima nije najjasnije šta se postiže tim sporazumom i da li je to dobro za Srbiju ili ne. Ali važi napomenuti da je 18 odsto građana reklo da je to dobra ideja, a 15 odsto da je to loše po Srbiju, dok 20 odsto smatra da to možda i nije dobro za Srbiju ali je iznuđeno i da to moramo da uradimo. Tako da je veći broj ljudi koji smatraju ili dobro ili da moramo da uradimo, nego što smatradju da je loše – istakla je Petronijevć Terzić i dodala da su građani nezadovoljni vladom i vlašću Aleksandra Vučića nego ranije.

Demostatovo istraživanje je pokazalo ad čak 30 odsto građana veruje RTS-u, Pinku i televizija sa nacionalnom frekvencijom. Mora se samo navesti da je ovo istraživanje rađeno do početka maja, pre svih tragedija koje su zadesile našu zemlju.

– Rezultati pokatuju veliko nezadovoljstvo. što ne znali da je lakše opoziciji. Vučiću bi bilo najlakše da sada održi izbore, čak i ako se ispune neki od zahteva protesta. Vlast i opozicija nemaju kapacitet za dijalo, potreban je posrednik – zaključila je Petronijevć Terzić i dodala da ovi protesti moraju da se nastave zato što nastavak nasilne retorike predstavnika protesta održava energiju protesta.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Demostat: „Depresivna slika biračkog tela“, evo kakvi su politički stavovi Beograđana

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar