U poslednjih nekoliko meseci pažnju javnosti privuklo je nekoliko slučajeva policijske torture, a najdrastičniji primer dogodio se 7. aprila kada je u Policijskoj stanici u Boru preminuo uhapšeni Dalibor Dragijević, brat jednog od optuženih za ubistvo dvogodišnje Danke Ilić.
Ni za slučaj Dalibora Dragijevića, ni za slučaj Radovana Đenadića koga su, kako tvrdi, dvojica policajaca iz Lučana vezali za drvo i tukli, javnost nije dobila jasan odgovor ni od tužilaštva, niti od Sektora unutrašnje kontrole MUP Srbije.
„Pretpostavljam da je najmarkantniji ovaj koji ste prvo spomenuli (Dalibor Dragijević) iz više razloga. Ne samo što je drastičan primer torture već što ozbiljno kontaminira jedan tragičan krivičnopravni slučaj nestanka te devojčice koji je još uvek u magli“, kaže Rodoljub Šabić, advokat i bivši Poverenik za informacije od javnog značaja.
Da li je slučaj male Danke, koji je vrlo osetljiv za javnost, bio baš taj momenat da se ne bi pričalo o sumnjivoj smrti čoveka koji je označen kao saučesnik.
„Ja lično mislim da, najverovatnije i odbrana će eksploatisati da je to priznanje iznuđeno pod batinama i nalaz veštaka da je na čoveku bilo ozbiljnih povreda. To nije ni prvi, ni izolovani slučaj torture. Ono što je usledilo, 10 dana ili više, uopšte se o tome nije govorilo. Imali smo zvanično saopštenje da je to prirodna smrt i tek je obdukcija to iznedrila, što samo po sebi ukazuje na niz nedopustivih stvari“, objašnjava Šabić.
„Nas je trebalo kao javnost da interesuje činjenica kako je ta smrt nastupila, odnosno da je nastupila na tom saslušanju, u nekoj policijskoj stanici, vezano za istragu. Tužilaštvo je odmah trebalo da izda nalog da se preduzmu predistražne radnje. Poslednje informacije koje mi imamo je da je Više tužilaštvo u Nišu, izdalo nalog za prikupljanje potrebnih obaveštenja ali to je ono što se u 90 odsto slučajeva radi. Ali, pošto se u ovoj državi vodi tužilačka istraga, njihov posao ne bi trebalo da se završi samo na slanju zahteva za prikupljanje potrebnih obaveštenja policiji, ili još gore, da se posle šalju urgencije. Tužioci imaju prilično odrešene ruke kada je u pitanju procesuiranje počinilaca krivičnih dela u pitanju, a ovde je problem što imamo osetljiv slučaj koji je i dalje pod velom misterije“, naglašava Ivan Milićević, pomoćnik glavnog urednika novina „Nova“.
Ceo prilog pogledajte na početku vesti.
“
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar