"Dakle čoveče slobodan si, uzmi slobodu, živi, raduj se i ne daj se, pogini! Pogini! Zašto da pogineš? Pogini za svoju decu, svoju porodicu, svoju zemlju, za svog brata, pogini za ljubav, pogini za slobodu. Pogini čoveće! Jel to najstrašnije? Pa šta je ovaj život? I onda izađi pred lice svojih predaka ili Gospoda ili pogledaj ako peživiš taj boj, kaži deci bio sam tamo, bio sam na Kosovu, bio sam sine i dete će reći 'moj tata je pao na Kosovu.'"
Da li je ovaj stari poziv za žrtvovanje za Kosovo istoričara prof. Miloša Kovića sada oživeo kao novi poziv na oružje? Da li je aktuelna kriza na severu Kosova istorijska prekretnica za promenu pristupa u rešavanju višedecenijskog pitanja – to smo pitali u jutarnjem programu „Probudi se“ upravo istoričara Miloša Kovića, profesora istorije sa Filozofskog fakulteta.
Koje su druge opcije za rešavanje ovog istorijskog pitanja i da li smo na nekoj vrsti prekretnice, odgovore je imao istoričar i pravnik Srđan Milošević.
On smatra da od sloma socijalizma pitanje Kosova se svodilo na odnos snaga.
– Na Kosovu je bilo zločina i proterivanja na obe strane, ne i genocida. Aktuelna situacija je rezultat niza pogrešnih istorijskih odluka o Kosovu i Metohiji.
Ković ističe da istorija srpsko-albanskih odnosa je „torta“ sa različitim slojevima.
– Mi moramo da „ispružimo ruku“, pa neka ostane u vazduhu -* smatra Ković.
Prilog pogledajte na početku ove vesti.