Na današnji dan pre tačno dvadeset godina dogodio se jedan od najbrutalnijih napada albanskih ekstremista na Srbe na Kosovu i Metohiji, nasilje i etničko čišćenje u kome je 2004. godine ubijeno 10 pripadnika srpske zajednice, povređeno je stotine, a sa teritorije KiM proterano je više od 4.000 ljudi a neki se više nikada nisu vratili na svoja ognjišta. Uništeno je skoro 1.000 kuća, kao i 35 najdragocenijih verskih objekata Srpske pravoslavne crkve, koji su spaljeni ili porušeni. Iz Čaglavice se u jutarnji program "Probudi se" uključio direktor radija "Kim", Isak Vorgučić, koji priča kako se pamte ti dani i gde su kosovski Srbi 20 godina kasnije.

„Nakon 17. marta 2004. godine nije ništa drugačiji osećaj, mi koji smo svedočili tadqašnjim dešavanjima smo nešto pametniji i shvatili smo da je 17. mart samo posledica nečega što se sve vreme kuva i postoji kao jedan sentiment u većinskom narodu, a to je da su Srbi remetilački faktor i izvor svih problema na Kosovu.To je način na koji sve kosovske vlasti od 99. godine pokušavaju da predstave svojim ljudima umesto da se bave rešavanjem problema koji su gorući, pre svega korupcija koja je na Kosovu ogromna“, kaže Vorgučić.

Podseća da je tog 17. majapovod za pogrom bila kampanja albanskih medija dan ranije, u kojoj su Srbi optuženi da su psima naterali preko reke Ibar grupu dečaka Albanaca iz sela Čabar kod Zubin Potoka, pri čemu se jedan dečak utopio u reci, što se na kraju ispostavilo kao potpuno lažna vest.

„Pokrenut je talas nasilja i etnički su očišćeni svi gradovi osim Kosovske Mitrovice, koja je ostala podeljeni grad. U ostalim gradovima nisu ostali Srbi, crkve koje su na nepristupačnijim mestima ili u albanskom okruženju su ostale neobnovljene. Isuviše su ličile na nešta što je srpsko“, ocenio je direktor radija „Kim“.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Vučić Zapadu o Kosovu: Pomilujte vaše čedo ili ga lupite po du*etu

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar