Foto: Video/Nova.rs

Snimak ,,srpske mame" koja je navodno u Nemačkoj platila kaznu jer je odbila da sinu obuče haljinicu, među glavnim temama je na društvenim mrežama, ali ne zbog situacije u kojoj se ona, kako kaže, našla već zbog sumnje da je snimak lažan.

Reporterka: Marija Čanković

A pošto je žena sa snimka to odbila, kako kaže, platila je kaznu 263 evra i rešila da se vrati u Srbiju. Da li sve baš tako crno-belo? Član Glavnog odbora SNS-a Dragan Šormaz objavio je na tviteru da je „srpska mama iz Nemačke“ u stvari Ruskinja, zaposlena u ruskom Humanitarnom centru u Nišu. A spisateljica Jelena Lengold na svom nalogu tvrdi drugačije. Ko je zaista žena sa snimka, pouzdano se još uvek ne zna, ali internet korisnici mahom su po gestikulaciji zaključili da je priča lažna.

„U konkretnom slučaju kada neko govori da je roditelj kažnjen jer dete nije obukao kako je bilo rečeno voleo bih da vidim još neke izvore, dokument, kaznu, školu, propis koji to propisuje, ništa od toga nismo videli. Možda je stvar tačna, a možda ipak neko je nešto rekao što bi doprinelo da javni diskurs ide u pravcu zabrane Evroprajda. Čini mi se da iza toga stoji ta vrsta politike“, smatra Darko Soković, direktor programa Nova pismenost.

Snimci koji kruže internetom imaju značajnu ulogu jer su autentični i publika im veruje, ističu sociolozi.

„Drugo što dodaje autentičnost je to što iza takvih snimaka stoje obični ljudi i to dobija na važnosti. Uticaj je najveći na populaciju koja se koleba oko određenog pitanja“, kaže sociolog Dalibor Petrović.

Kontekst ovog snimka je svakako Evroprajd, zaključuju sociolozi i smatraju da će u narednom periodu još biti sličnih snimaka koji će najviše uticati na mlade koji još uvek nemaju jasan stav po tom pitanju.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar