Poslanik SDA Sandžaka Enis Imamović kaže da vlast želi da svede nacionalne manjine na nivo udruženja građana i nevladinih organizacija, da im ukine sve ingerencije na koje po zakonu imaju pravo i potpuno ih izbace iz odlučivanja o sopstvenom životu.
Kako je rekao Imamović u „Probudi se “ na televiziji Nova S njihov predlog da se u ime Ministarstva za državnu upravu i lokalnu samoupravu doda i „manjinska uprava“, naišao je na veliki protrst socijalista koji su ovo nazvali „provokacijom“, upravo zato što vlast godinama unazad želi da predstavnike saveta nacionalnih manjina svede na nekakvo udruženje građana.
„Težnja ove vlasti jeste da ove nacionalne savete nacionalnih manjina svede na nivo udruženja građana ili nevladinih organizacija, što oni nikako ne mogu biti jer se biraju na direktnim izborima. U Srbiji imamo 22 nacionalna veća manjina i oni predstavljaju blizu trećine stanovništva. Na ovaj način mislim da vlast želi da im oduzme sve ingerencije i to je za nas neprihvatljivo. Tako smo imali slučaj da su nam poslanici vladajuće većine predlažući brojne amandmane na svoje zakone uskratili mogućnost da uopšte raspravljamo, a kamoli predložimo svoje amandmane u trenutku kad se usvajao Zakon o nacionalnim manjinama. Ti zakoni su nam maltene nametani“, kaže Imamović.
Kako dalje objašnjava zahtev SDA Sandžaka za promenom imena ministarstva usledio je zbog toga što bi svako prebacivanje o izbornom pravu manjina na novoformirano ministarstvo, bilo samo dalje srozavanje njihovih prava.
„Ta promena u suštini ne bi promenila ništa, s obzirom da to ministarstvo radi sve one poslove koje smo mi i predvideli za rad budućeg saziva Vlade. S obzirom da su saveti nacionalnih manjina organi lokalne samouprave, preko kojih pripadnici manjina ostvaruju svoja prava u obrazovanju, upotrebi jezika, pisma i informisanju, logično je bilo da ta nadležnost ostane u okviru ovog ministarstva u okviru kojeg smo mi predvideli i manjinsku samoupravu. Trenutno manjinski narodi biraju svoje predstavnike na isti način kako se biraju i poslanici i odbornici. S obzirom da je isti način izbora, logično bi bilo da ovo ministarstvo koje organizuje ove izbore organizuje i izbore za liste nacionalnih manjina. Dakle vođenje jedinstvenog biračkog spiska, po kojem te manjine ostvaruju svoje biračko pravo prilikom izbora za nacionalne savete nacionalnih manjine“, objasnio je Imamović i dodao da bi ukoliko se deo tih nadležnosti prebaci na jedno od novoformiranih ministarstava ne postoji samo rizik od manipulacija sa biračkim spiskom, več je to i nastavak srozavanja prava manjina u Srbiji.
„Od uvođenja višestranačja mi smo parlamentarna stranka i nastojimo da sve probleme naroda Sandžaka rešavamo preko institucija Skupštine i Vlade. Svi režimi do danas su pokušavali da taj dijalog izbace iz institucija sistema i da SDA Sandžaka izbace iz Parlamenta, ali mi smo kako vidite uporni i ne želimo da sudbinu građana Sandžaka pustimo tek tako“, dodao je Imamović.
Govoreći o sastavju Skupštine i načinu na koji zaseda i odlučuje, Imamović kaže da ne postoji prostor za drugačije mišljenje, pogotovu ako dolazi od poslanika koji dolaze iz manjinskih naroda i predstavljaju u ovom slučaju Albance i Bošnjake.
„Mogu da kažem da protiv nas ova vladajuća većina ima više nego protiv nekih opozicionih stranaka. Ovakvo ponašanje vladajuće većine svakako ne dozvoljava nikakvo različito mišljenje, ali ukoliko je ono dvostruko manjinsko i ukoliko im ono dvostruko smeta, onda im dvostruko manje prostora daju. Vladajuću većinu ne može da uplaši nekih šest opozicionih manjinskih poslanika, njih plaši istina koju mi nosimo sa sobom i koju unosimo u Parlament, a ta istina se tiče njihove političke prošlosti i šta su pričali i pravili nad narodima koje mi u toj Skupštini predstavljaju“, zaključuje Imamović.