Ima dozvolu, nema dozvolu – šta je istina o Rio Tintu?
Foto: Nova S

Borba protiv kompanije Rio Tinto i iskopavanja litijuma u Srbiji ujedinila je građane, zbog pritiska javnosti povučen je zakon o eksproprijaciji,a premijerka je otišla i korak dalje rekavši da je sada spremna da povuče sve dozvole toj kompaniji. Predstavnici opozicije ovaj potez vide kao predizbornu manipulaciju.

Autorka : Milena Prodanović

Iako, kako tvrde, nema nikakvog potpisanog sporazuma sa kompanijom Rio Tinto, vlast je spremna da preuzme odgovornost za, kako kažu, loša obećanja toj kompaniji nasleđena od prethoodne vlasti i ispuni volju građanja.

„Vlada Republike Srbije je blizu odluke da poništi sve dozvole i da kažemo – ne želite Rio Tinto, u redu zdravo, doviđenja“, rekla je nedavno premijerka Ana Brnabić.

Rio Tinto kamen je spoticanja i u samoj strukturi vlasti. Oni koji su protiv iskopavanja litijuma u Srbiji podržavaju najnoviju premijerkinu izjavu.

„Izjave Ane Brnabić me ohrabruju, one su bliže mojim stavovima, ali ono što ja hoću kao narodni poslanik je da se zakonom zabrani iskopavanje litijuma. Ono što me ohrabruje jeste da su izjave u skladu sa narodom, mi smo narodna vlast i biće onako kako narod kaže“, rekao je poslanik SNS Bratislav Jugović.

Sa druge strane, ministar Vulin traži od predsednice Vlade Srbije da mi za odluku o povlačenju dozvola Rio Tintu ili bilo kojoj drugoj kompaniji, prikaže jasnije argumente od vike organizacija koje finansira Rokfeler.

„Problem koji imamo sa ovim projektom je nadpartijski problem, to je jednostavno nacionalni problem, to je deo naše odgovornosti, jer nije u redu da se dopuste devastirajući projekti koji bi u mnogome obesmislili perspektivu života u našoj zemlji“, smatra profesor Šumarskog fakulteta Ratko Ristić.

Promenu mišljenja u svega nekoliko dana Pokret „Ne davimo Beograd“ vidi kao još jednu manipulaciju vlasti.

„Ono što oni hoće da urade je da umanje nezadovoljstvo građana, da se stekne utisak da smo u procesu odustajanja, a zapravo se čeka da prođu izbori. Vlast je sada u defanzivi, ai ne odustaje, tako da mislim da ni mi ne treba da odustanemo od borbe protiv ovog štetnog projekta“, kaže Radomir Lazović iz „Ne davimo Beograd“.

Ceh za poništavanje svih dozvola i onoga što bi Srbija gubi ako ne eksploatiše litijuma, kako je i sama premijerka rekla, tek treba da se ispostavi, ali će ova vlada,kaže, i to podneti.

Pogledajte prilog iz emisije „Među nama“:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar