Tema litijum biće jedina tačna dnevnog reda sednice skupštine koja počinje u ponedeljak. A kako se približava sednica, sve češće se postavlja pitanje da li će njoj prisustvovati i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Dan 7. otkobar će po svemu sudeći biti dinamičan, barem u Narodnoj Skupštini jer će se na dnevnom redu naći dugo očekivana tema, litijum. Međutim, od momenta zakazivanje sednice, fokus javnosti je sa ključnih tema pomeren na to, da li će se u Skupštinskoj sali toga dana pojaviti predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
„Pitanje Vučićevog prisustva na sednici je dimna zavesa koju je sam režim gurao sve vreme da bi se prosto fokus rasprave i javnosti pomerio na pitanje da li će Vučić prisustvovati ili neće umesto da sve vreme razgovaramo o ključnim stvarima, a to je da je 60 posto građana protiv iskopavanja litijuma jer imaju opravdane strahove da će doći do zagađenja životne sredine do ugrožavanja života ljudi koji žive na datom području“, kaže Robert Kozma, poslanik Zeleno-levog fronta.
Vučić je pre samo dva dana pozvao opoziciju da odluči da li želi da on prisustvuje raspravi o iskopavanju litijuma, ocenivši pritom, da se predstavnici opozicije plaše mozga i glave jednog čoveka. Opozicija je danas odlučila: Predsednik Vučić neće biti pozvan.
„Sličnu dimnu zavesu su pokušali da kreiraju u proteklim danima kada su govorili o tome kada je bila sednica o rebalansu budžeta, pa su govorili, eto vidite opozicija samo troši vreme, oni se plaše da dođe do sednice na kojoj su razgovarali o litijumu. Znamo da je sve to netačno i zbog toga nismo naseli. Takođe, moramo da kažemo kada je reč o njegovom prisustvu na sednici, on je nebitan! Nema razloga zašto bi on tu bio, a ako bi i bio, bio bi u poziciji da može neograničeno da govori. To bi se pretvorile u monologe koji su dugotrajni“, kaže Kozma.
Dejan Bursać sa Instituta za filozofiju i društvenu teoriju ne isključuje mogućnost Vučićevog prisustva na sednici. Dodaje da ukoliko se to desi, unapred je jasno koja će biti strategija SNS.
„To je da je on i dalje najpopularnija ličnost u zemlji. Da ako on stane direktno iza tog projekta, a videli smo u zadnjih par nedelja promenu gde Aleksandar Vučić sam kaže da on garantuje da će biti sve ispoštovano od ekoloških standarda, da će razgovarati sa Rio Tintom. Da će on njih kontrolisati i slično. Pozajmljuje sopstveni legitimitet tom projektu. Treća namera je da umiri sopstvene, to je treća namera, da umiri sopstvene glasače“, ističe Bursać.
Iako predsednik može biti pozvan u Skupštinu, Bursać podseća da osim retorički, Aleksandar Vučić nema ovlašćenja i nadležnosti da se bavi pitanjem litijuma.
„Dvosekli mač je njegovo pojavljivanje Skupštini. Sa jedne strane on će definitivno samom činjenicom da je popularniji od svih drugih političara dati legitimitet strani koju zastupa, a sa druge strane to ima rizike da se izložite direktnoj kritici. Ja nisam siguran koliko poslanici SNS-a ne bi mogli da se nose sa opozicijom pri takvoj raspravi, ne zato što su informisaniji od opozicije, nego zato što će promeniti strategiju“, smatra Bursać.
Inače, predsednik Vučić je poslednji put prisustvovao posebnoj sednici Skupštine o Kosovu, a tom prilikom su na relaciji vlast-opozicija pale teške reči, da bi na kraju sve rezultiralo guranjem na ivici tuče, u Skupštinskoj sali.
Prilog Teodore Pivljanin iz emisije „Među nama“ pogledajte na početku ove vesti.
BONUS VIDEO Danijela Nestorović: Naprednjaci su odložili raspravu da bi na sednicu došao Vučić