Počeo je najznačajniji međunarodni samit o klimatskim promenama, godišnja konferencija Ujedinjenih nacija koja se ove godine održava u Azerbejdžanu. Na samitu učestvuje i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je zatražio pomoć u novcu, znanju i izgradnji gasnih elektrana. Šta Srbija može da očekuje a šta da dobije, može li svet da se ujedini i pređe sa reči na dela kako bi se sačuvala životna sredina i zaustavile klimatske promene? O tome je u jutarnjem programu "Probudi se" govorila Iva Marković iz "Prava na vodu".

Na samitu o klimatskim promenama (COP) ne okupljaju se samo predstavnici država već i međunarodne organizacije koje se bave ljudskim i pravima manjinskih naroda, i razgovaraju o tome kako da zaustavimo klimatske promene, ili da ih bar obuzdamo, predvidimo i smanjimo njihove posledice, objasnila je Marković.

Prema njenim rečima u Bakuu će se na najvišem nivou razgovarati o tome kako svaka pojedinačna država može da učestvuje u smanjenju gasova staklene bašte, i sa druge strane, kome je najviše potrebna adaptacija,

Predsednik Vučić je u Bakuu izjavio da bi Srbija rešila svoje probleme kada bi izgradila jednu gasnu elektranu, koja može da proizvede 1 gigavat električne energije.

Marković smatra da usmeravanje Srbije da nastavi sa potrošnjom fosilnih goriva, bilo da je to ugalj, nafta ili gas, nije idealno rešenje za energetsku tranziciju, koja je jedna od tri najvažnije teme o kojima će se raspravljati na samitu u Azerbejdžanu.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Podizanje svijesti o klimatskim promjenama kroz filmove

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar