Narodna banka Srbije donela je odluku o povećanju referentne kamatne stope sa 1 na 1.5 posto. Mnogi korisnici dinarskih kredita zabrinuti su zbog ovih vesti. O tome šta ova promena donosi u praksi, govorili su gosti emisije "Probudi se", profesorka ekonomskog fakulteta u Beogradu, Svetlana Popović i Mihailo Gajić, programski direktor ekonomske istraživačke jedinice organizacije Libek.
Popović je objasnila šta je to referentna kamatna stopa.
„Referentna kamatna stopa je osnovna cena novca. Evropska centralna banka ubacuje na nedeljnoj bazi likvidnost u bankarski sektor, tako što otkupljuje hartije od vrednosti i kroz nedelju dana sledi reverzna transakcija. Banke će taj novac vraćati i platiće određenu kamatu. Kamata koju plaćaju je upravo ta referentna kamatna stopa“, rekla je profesorka.
Gajić ističe da je povećanje referentne kamatne stope uobičajena praksa Centralnih banaka kada treba ograničiti inflaciju.
„Mi smo u prilično čudnoj inflaciji jer dinar, koji je zvanično sredstvo plaćanja, ne čini potpuno monetarnu masu u našoj zemlji, mi smo vezani za evro. Kada bi neko iz zakona izvukao obavezu plaćanja u dinarima, verovatno bi u nekoliko dana nestalo dinara iz opticaja, svi bi se prebacili na evro. Narodna banka zato ne može u potpunosti da kontroliše putem kamatne stope monetarnu situaciju u zemlji, zato što se većina depozita koji se nalaze u bankama u evrima, većina kredita je u evrima“, navodi programski direktor organizacije Libek.
BONUS VIDEO: Vasić: Krediti i bez stalnog posla – banka prodaje novac, a novca ima dosta
***
Pratite nas i na društvenim mrežama:
Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?
Ostavi prvi komentar