Foto: Nova S/video

Vreme prolazi, jedno se ne menja: Mi i dalje lutamo i tražimo neki svoj put. Glava hoće na jednu, srce hoće na drugu stranu. Ovo raskršće istoka i zapada u Srbiji je verovatno najizraženije i najvidljive baš u poslednjih nekoliko decenija. Istraživanja se nižu, i šta nam pokazuju? Pokazuju nam manje više iste tendencije - raspoloženje stanovništva koje kaže: Većinski smo sve udaljeniji od Evropske unije, koja ovih dana ima najmanju podršku, a bliskost, čak i savez sa Rusijom, je želja mnogih u Srbiji. Kako smo došli do toga i ko je tome doprineo? Šta to znači za sve nas i one koji vode ovu zemlju? O tome u emisiji "Među nama" govore Suzana Grubišić iz Centra za spoljnu politiku i Đorđe Vukadinović, urednik Nove srpske političke misli.

Istraživanja kažu da 82,.1 odsto građana ne podržava uvođenje sankcija Rusiji, 84,7 odsto ne prihvata priznavanje nezavisnosti Kosova u zamenu za ulazak u EU, dok se 87, 2 odsto građana protivi ulasku Srbije u NATO.

Dok Đorđe Vukadinović kaže da je iznenađen ovako visokim brojkama, navodeći da nije očekivao da pređu 80 odsto (osim u slučaju ulaska u NATO), visoke brojke nisu iznenadile Suzanu Grubišić.

Ona kaže da je bila svesna tog trenda i podseća da je čak i pre istraživanja izjavila da misli da je 80 odsto građana protiv sankcija Rusiji.

„Jesam bila svesna trenda – taj trend ide u tom pravcu već neko vreme, a razloga ima nekoliko. Prvo, ovaj proces evropskih integracija ide previše sporo. Nema previše volje ni u Briselu da se ovaj region integriše brzo. Rat ih je sada osvestio i sada tek počinju, ali prethodnih godina toga nije bilo“, kaže Grubišić.

Prema njenom mišljenju, desilo se i sledeće.

„Od prijema Hrvatske došlo je do zamora od proširenja, a ovde je došlo do zamora od pristupanja Evropskoj uniji. Ta dva zamora su se sudarila i dobijamo ovakve rezultate“, kaže ona.

„Onda, dominirajući narativ je da nas Zapad ucenjuje, da traži, da nas uslovljava – da odatle ne dolazi ništa osim ucena, pretnji i uslovljavanja, iako od istog tog Zapada živimo sve ove godine“, dodaje Grubišić.

Đorđe Vukadinović veruje da i glava i srce ukazuju da ne treba uvoditi sankcije Rusiji i ističe da su čak i njegove kolege iz Rusije bile iznenađene rezultatima istraživanja.

„Pitanje je da li Putin u Rusiji ima rejting kao u Srbiji“, kaže Vukadinović, koji visoke rezultate istraživanja ne prepisuje srpskoj rusofiliji.

„Rusofilija postoji u Srbiji, ali daleko od toga da ona može da objasni ovu brojku od preko 80 odsto. U toj brojci od 82 odsto, dve trećine kažu da su za rat krivi NATO i Amerika, što predstavlja skoro 70 odsto. Postoji rusofilija, ali ova brojka je više rezultat anti-NATO i anti-Zapadnog stava građana Srbije, a ne neke velike, teške rusofilije. Rezultati su takođe posledica izneverenih očekivanja i razočarenja građana Srbije u Zapad“, kazao je Vukadinović.

Pogledajte celo gostovanje Suzane Grubišić i Đorđa Vukadinovića u emisiji „Među nama“:

***

Pratite nas i na društvenim mrežama:

Facebook

Twitter

Instagram