O litijumskom pritisku i razlici između Šolcove i Makronove posete u emisiji "Među nama" govorio je predsednik Pokreta slobodnih građana i narodni poslanik u skupštini Srbije Pavle Grbović.

On je na početku govorio o aktuelnoj temi, slučaju Novice Antića.

„To je klasičan progon. Novica Antić nije prvi, a sigurno ni poslednji čovek u Srbiji koji je optužen za krivična dela koja mu se stavljaju na teret. Ne ulazeći u to da li ima osnova ili nema, mislim da se nikada niko ko je bio optužen za takvo krivično delo nije suočavao sa ovakvom vrstom šikane. Meni deluje kao da je prema njemu doneta jedna presuda o njegovoj civilnoj smrti, kao da je doneta odluka o njegovom isključenju iz ovog društva. Jezivo je šta se radi tom čoveku, država na taj način pokušava očigledno da dokaže kako je jača od svakog pojedinca“, rekao je Grbović.

„Ako Srbija hoće da dokaže svoju snagu, što se ne obračuna recimo sa Milanom Radojičićem. Mnogo više ljudi ispašta zbog njegovih zlodela nego zbog Novice Antića. Zašto se država ne obračunava sa njim, već upravo suprotno, daje mu logističku, pravnu i svaku drugu moguću podršku, istovremeno žrtvujući one ljude koji su ostali dole da žive“, zaključio je on.

Sagovornik je dodao da u našoj državi, ne samo što se progoni neka politički nepodobna ličnost, već se njemu suštinski onemogućava njegovo ustavno i elementarno civilizacijsko pravo na odbranu.

„Ukoliko vi na taj način vršite pritisak na nečijeg advokata, vi ste suštinski poslali poruku svima da je to čovek koga ne sme niko da brani i koga je država unapred osudila“, rekao je on.

Dalje je govorio o tome da li ovaj slučaj može da se uporedi sa hapšenjima na protestima.

„Svaki je slučaj za sebe, ali matrica državnog aparata je prilično identična. Državni razlog se koristi kao opravdanje za nanošenje patnje pojedincu. S tim što se taj državni razlog u suštini izjednačio sa privatnim interesima grupacije koja je otela našu zemlju pre više od dvanaest godina“, poručio je Grbović.

Pročitajte još:

Onda je govorio o dolasku francuskog predsednika.

„Poruke koju je predsednik Makron doneo u Srbiju su jasne, njegova poruka je bila da Srbiji jeste mesto u Evropskoj uniji ali da politika balansiranja prosto nema nikakvu budućnost. Svaki režim koji drži do budućnosti Srbije bi tu poruku morao jako dobro da razume, a to je da je sada vreme da Srbija donese neopozivu odluku u kom pravcu će krenuti. Ta odluka podrazumeva da Srbija više ne može da negira ili da se pravi da ne vidi ili da ignoriše pitanje kolektivne bezbednosti Evrope, i da mora da uskladi svoju bezbednosnu politiku sa spoljnom bezbednosnom politikom Evropske unije, što podrazumeva i uvođenje sankcija Rusiji“, objasnio je on.

On je rekao da država daje više para za dvanaest aviona nego što je Grčka dala za osamnaest i dodao da se sa druge strane, građanima jedino nudi, jeftini parizer i jeftina pašteta.

„Važno je da razumemo, da je i ova poseta, kao i Šolcova, da su one pre svega motivisane njihovim internim situacijama. Njihove posete su u cilju toga da pokažu kako su sposobni da u svoju zemlju donesu neke sporazume. Oni su došli ovde, između ostalog, i zbog kampanje koje njih očekuju u njihovim zemljama, oni se pre svega bave svojim interesima“, rekao je sagovornik.

On je takođe govorio o poziciji opozicije kada je reč o temi litijuma.

„Naša borba nije usmerena protiv litijuma ili Francuske i Nemačke, naš interes je borba za našu državu. Cilj opozicije je da omogućimo da do smene onih koji onemogućavaju institucionalizovanu državu dođe što je moguće pre“, objasnio je Grbović.

On je dodao da su građani ogorčeni ne samo zbog litijuma već i zbog nasilja, i da će to bilo ko teško amortizovati napadima i zastrašivanjima. Grbović je rekao kako je zadatak opozicije, da artikuliše to nezadovoljstvo i da ponudi adekvatnu alternativu.

Celo gostovanje, možete pogledati u video-prilogu na početku teksta.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar