Stanovnici Srbije umorni su od velikih tema, od velikih reči i od većine političara. To bi mogao biti zaključak jučerašnjeg nastavka predstavljanja stavova anketiranih građana koje je sproveo Demosatat. Neki su aktivni u protestima, ali većina nije. Neki su svesni autokratske vlasti, ali većina opet, nije. Ko bi trebalo pre i bolje, da razume da ovo ipak nisu devedesete, Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

Građanima Srbije bitniji je životni standard i ulazak u Evropsku uniju od pitanja Kosova i iskopavanja litijuma. Čak 60 posto anketiranih ima negativno mišljenje o političarima i političkim partijama, ali zato polovina učesnika ankete neguje kult prema vođi, tj. aktuelnom predsedniku Srbije.

Ne razlikuje naš narod ni demokratiju od autokratije, bar ne onih 1200 ispitanika Demostata.

„Na prema 24 je onih kojima je bliža autokratija nego demokratija, to pokazuje zašto pristalice Vučića istovremeno prihvataju njegov antizapadni narativ ili njegovih saradnika i istovremeno i prozapadni ili proevropski koji on sprovodi, zato što nije bitno da li je zapadno ili atizapadno, bitna je autoritarnost. Oni Vučića prihvataju kao autoritarnog lidera, vođu i on može jedno jutro da ih povede u EU, sledeće jutro u Briks, oni će krenuti i u EU i u Briks“, kaže Zoran Panović iz Demostata.

„Pošto se pozitivno izjašnjava o demokratiji, a o autokratiji 33 posto. Deluje malo apsurdno kad se poredi u poverenje predsednika republike, ispada po ovim nalazima da oni misle da naš predsednik nije autokrata, već da je demokrata“, kaže Srećko Mihailović iz Demostata.

Razlog takvom uverenju, je hronična zaljubljenost u vođu, ma ko on bio, i politička neprosvećenost jednog naroda. Ipak, znaju u Demostatu da je svako istraživanje švedski sto sa kog svako uzima šta mu treba i tumači kako mu odgovara. Zato, ispitanicima ne postavljaju klasična pitanja.

„Da li ste za fabriku koja truje ili ste za zdravlje vaše dece, pa naravno da će 90 posto biti za zdravlje dece, kao kada postavite pitanje da li je Kosovo Srbija, 80 posto će vam reći jeste, ali znaju da nije i onda upravo imamo ovakva istraživanja gde se pokazuje da bi građani pre glasali za partiju koja im garantuje bolji život nego za Kosovo“, kaže Panović.

„Mi nismo tražili direktan odgovor na direktno pitanje da li ste vi za rudarenje litijuma ili ste protiv toga, već smo pitali za proteste, što je jedan viši nivo aktiviteta nego ovo izjašnjavanje da li ste za ili protiv. I ja mislim da je ovo dobar nalaz kada se vidi da je nepuna trećina građana da ima pozitivan odnos prema protestima“, kaže Mihailović.

Priznaje Mihailović da je 3/5 ispitanika dalo protivrečne odgovore. Da li je onda deo te suprotnosti i činjenica da je 2/3 građana zadovoljno životom, a većinski nije zadovoljno aktulenom vlašću?

„Meni ništa nije sporno u toj naizgled protivrečnosti jer da su i nezadovoljni svojim životom, uz ovoliko nepoverenje prema institucijama vlasti i ovoliko nezadovoljstvo politikom i političarima, mi bi imali na vidiku društvene promene bilo putem izbora, bilo vaninstitucionalnim putem“, ističe Mihailović,

Da bi objasnio zašto 58 posto ispitanika smatra da se preteruje sa protestima protiv otvaranja rudnika litijuma, Panović se vraća 30-ak godina unazad.

„Danas nije lako da svako napusti posao da bi bio non stop na demonstracijama jer mnogo je više danas zaposlenih. Devedesetih je bio upravo i ovaj treći uslov o kome govori kolega Mihailović, bilo je nezadovoljstvo institucijama i političarima na vlasti, ali je bilo nezadovoljstvo životom u nemaštini inflaciji“, kaže Panović.

Dalo bi se onda zaključiti da su životni prioriteti prosečnog stanovnika Srbije lične prirode, a kad je reč o nepoverenju i nezadovoljstvu, onda su to teme od opšteg interesa. Njih 6 posto tvrdi da aktivno učestvuje u protestima protiv iskopavanja litijuma, prisutan je trend opadanja sudbinskog tretmana Kosova, pada i rejting partijama na vlasti kojima ne veruje 42 posto, dok u one u opoziciji nema poverenja 66 posto ispitanika.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – Građani umorni od protesta – pokazuje istraživanje Demostata: Za litijum najviše veruju struci

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar