Ukoliko stane pančevačka rafinerija, ostajemo bez 80 odsto nafte i derivata, Rusi nemaju poslovni interes da ostanu u NIS-u, ali tu su politčki interesi, navodi Goran Radosavljević.

Nakon što su SAD i Velika Britanija uvele sandkije Naftnoj industriji Srbije (NIS) zbog većinskog fuskog vlasništva „Gaspromnjefta“ situacija u oblasti energetike postaje sve složenije. Šta to znači za srpsku ekonomiju i energetsku bezbednost ali i za građane? Postoji li rešenje za pritiske sa više strana objašnjava bivši generalni sekretar nacionalnog naftnog komiteta Srbije Goran Radosavljević.

„NIS je neočekivano dobio sankcije, obzirom da je država vlasnik 30 odsto kompanije. Ove sanckije pokazuju jedan nivo detaljnosti u koji se ulazi. Imali smo do sada genealne sankdije koje nisu toliko pogađale neke druge zemlje. Po prvi put sada sankcije pogađaju preko 200 kompanija i preko 180 tankera koji transprtuju naftu, ‘imenom i prezimenom’. To su zemlje koje su uglavnom razni 0stanovi’, kao Kirgitan ili Uzbekistan, Kina i Srbija koja ima jednu takvu kompaniju. Ovo je novi nivo. Vi ste mali šraf u tom mehanizmu, mali šraf, ali uvodimo sankcije i tako smo došli do NIS-a, koji je mali šraf, ali ipak šraf u tom mehanizumu, kako kažu ruskog finansiranja rata u Ukrajini“, objašnjva Radosavljević.

Građane muči koje posledice mogu biti po privredu Srbije i po njih same.

„Tehnički posmatrano, Srbija nije uvela sankcije Ruskoj federaciji. NIS je za sve ovo vreme našao načina da normalno funkcioniše. U ovom trenutku ja ne vidim nikakav tehnički problem da neko treće lice kupi NIS, koja nije uvela sankcije. Mnoge zemlje poput Turske kupuju velike količine gasa i nafte od Rusije. Ne postoji prepreka da kupi NIS. Skoro 80 odsto naftnih derivata se isporučuje iz raginerije u Pančevu i NIS ima jako dobru poziciju na ovom tržištu. Profitabilna je kompanija. Sa druge strane, da li Ruija hoće da proda? Jako je mali ekonomski interes da ostanu u NIS-u. Postoji veliki politički uticaj koji kroz NIS i slične kompanije u ovom delu sveta imaju, to je drugo pitanje“, objašnjava Radosavljević.

Viđe o ovoj i drugim temama pogledajte u emisiji „Pokreni se“.

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar