Minutom ćutanja u kibucu Reim u 06:29 izraelski predsednik Isak Hercog obeležio je godinu dana od masakra koji je počinio Hamas i koji je izazvao rat u Pojasu Gaze. Godinu kasnije Gaza je razorena, Hamas nije uništen što je proklamovani cilj Izraela - a porodice se i dalje nadaju da su zatočenici živi i da će se vratiti kućama. Današnje vesti o broju i dalje živih talaca su poražavajuće. Više o osvetničkom ratu koji je doneo nove patnje u Gazi i tome, nazire li mu se kraj - Đuro Svilar, reporter Dnevnika na TV Nova.

Počelo je tačno pre godinu dana. Paraglajderima, motorima, kamionetima, naoružani pripadnici Hamasa upali su u Izrael ubivši preko 1200 ljudi i uzevši 252 taoca.

Sirenama, zatim tišinom, rano juče ujutru Izraelci obelažavaju godišnjicu terorističkog napada.

Nakon muzike, čuli su se krici. Najviše stradalih i otetih nalazilo se na muzičkom festivalu.

„Moj sin Amit je ubijen ovde, imao je 22 godine i došao je u Novu da igra, da uživa u životu. Ali Hamas ga je ubio. Bio je prvi kog je vojska pronašla, Hamas ga nije dirao, bio je u jednom komadu. Plašila sam se da dođem ovde, ali sam rekla sebi, Hamas će pobediti ako ne dođem“, rekla je Anat Goldštrajn-Magnezi, majka ubijeno Amita Magnezija.

„Ovde smo izgubili sina. Bio je na zabavi. Ubijen je u 9 sati i 20 minuta. Izgleda kao da smo ga juče videli. Za nas je juče bio poslednji dan starog života, pre nego što smo počeli godinu u novom životu“, rekao je Šimon Buskiva, otac ubijeno Jadrena Buskiva.

„Ovde je ona ubijena, zato smo ovde. Prošle nedelje, bili smo na groblju, ali ovo je ceremonija, ovde je bila, tu je bila srećna u njenim poslednjim trenucima“, rekla je Anat Regev, tetka ubijene Tamar Gutman.

Jedan od otetih i Alon Ohel, državljanin Srbije, koji je tog 7. oktobra, bio na muzičkom festivalu Nova, u blizini granice sa Gazom. Njegova porodica i dalje se nada da će ugledati živog, iako posle godinu dana nemaju nikave informacije o njemu.

„Za mene godina nije prošla. Ovo je 367. dan od 7. oktobra. I to je težak dan koji se nikad ne završava. Alon je nedužan civil koji nikome ništa nije skrivio. Ja ne znam da li je za tih 367 dana video sunčevu svetlost, ima li hrane i gde da spava. Svaki dan pre spavanja, pomislim, noćas će me neko probuditi i reći, dođi po sina i vodi ga kući“, Idit Ohel, majka otetog Alena Ohela.

Zahvaljuje se majka Alona Ohela na podršci građana Srbije, ali se nada i pomoći u pronalaženju sina, koju joj je preko egipatskih i katarskih veza obećao predsednik Vučić kad je u Beogradu ugostio predsednika Izraela, čiji premijer na godišnjicu upada Hamasa, pali sveće.

„Na današnji dan, na ovom mestu, i na mnogim mestima u našoj zemlji, sećamo se naših palih, naših talaca, koje smo dužni da vratimo, i naših heroja koji su pali za odbranu otadžbine i zemlje. Prošli smo kroz strašni masakr pre godinu dana, i ustali smo kao narod, kao lavovi – „Narod koji se diže kao lavica, Skoči kao lav.“, rekao je Benjamnin Netanjahu, premijer Izraela.

Širom Izraela komemorativnu tišinu, presecale su ekspolozije i dejstvo PVO. Ipak tzv. gvozdena kupola nije uspela da spreči raketu koja je pogodila restoran u Haifi. Na godinu dana rata ni izraelske vojne snage ne miruju, sukobi su nastavljan i na jugu Libana, granatiran je i Bejrut.

„Nemoguće je zapravo i u punom opsegu organizovati komemoraciju za nešto što se još uvek dešava, samo jutros je objavljeno da je jedan vojnik pao i samo jutros je objavljeno da jedan od preostalih 101 talaca nije u životu, dakle da je taj broj smanjen na žalosnih 100. Ovde topovi još uvek grme. i nije ni moguće zapravo se post faktum odrediti komemorativno“, kaže Aleksandar Nikolić, počasni konzul Srbije u Izraelu.

U izraelskoj odmazdi koja i dalje traje, prema podacima koje vodi Hamas, stradalo je skoro 42.000 Palestinaca. Istraga Ujedinjenih nacija optužuje Izrael za zločine protiv čovečnosti u Gazi . U Turskoj-danas – veliki protest za mir.

„Ako Izrael prekine saradnju sa SAD, sloboda će doći na Bliski istok, ako Bog da. Želimo slobodnu Palestinu, želimo miran svet i želimo svet bez rata“, poručuje Omer Karabad, učesnik protesta u Istanbulu.

Za godinu dana rata, primirje je trajalo samo 6 dana krajem novembra prošle godine. Od tada, sukob se iz Gaze proširio na jug Libana, a od prošle nedelje u rat protiv Izraela uključio se i Iran. Možemo li u ovom trenutku govoriti o kraju rata?

„Kraj se vidi npr. u pojasu Gaze. Operacije koje se sada tamo vode se pretvaraju u policijske operacije čišćenja. Hamas je u suštini devastiran tamo, ali ono zbog čege ne možemo da govorimo o skorašnjom kraju jeste zapravo situacija u Libanu. Nekakav brz kraj bi morao da uključuje zapravo pristanak libanskih vlasti na saradnju sa Izraelom za potpunu eliminaciju kapaciteta kako političkih tako i vojnih koje Hezbolah ima. To nije neizgledno da se desi, ali od toga će verovatno zavisiti koliko će brzo ova sitaucija da se reši“, mišljenja je Nikola Tucakov sa Instituta za evropske studije.

Dok sa svih strana, na godišnjicu rata, svetski lideri pozivaju na mir, a među njima i predsednik Amerike, univerzit Braun izračunao je da su SAD na vojnu pomoć Izraelu potrošile rekordnih 17,9 milijardi dolara.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO – TV Nova uživo iz Tel Aviva: Godišnjica Hamasovog napada na Izrael

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar