Vodeća mreža civilnog društva za evropsku baštinu Evropa Nostra uvrstila je kompleks Generalštaba u centru Beograda na listu sedam najugroženijih lokaliteta kulturnog nasleđa u Evropi za 2025. godinu. Šta to znači za Generalštab i kakva je sada njegova sudbina? Ovo su neka od pitanja za Snešku Kvadlih Mihailović, generalnu sekretarku Evropa Nostre.

Ona objašnjava šta odluka da Generalštab bude među najugroženijim lokalitetima kulturnog nasleđa u Evropi sada znači za ovaj kompleks i da li to može da zaustavi rušenje.

Kvadlih Mihailović otkriva da li je Generalštab i dalje presedan u Evropi i jedini primer spomenika koji je ugrožen zbog dogovora države i stranih investitora da se na tom mestu gradi hotelski kompleks i dodaje kako su njene kolege u EU reagovale kada su čule za slučaj Generalštaba.

#blockquote_o

Ovaj kompleks bio je u najužem krugu od 14 spomenika, a potom stavljen na listu najugroženijih spomenika Evrope za ovu godinu. Kvadlih Mihailović objašnjava šta je presudilo i kako izgleda sam izbor spomenika koji će biti na listi “7 vajugroženijih“ i koji su kriterijumi.

„Generalštab je dragulj modernizma i zajednička je odgovornost da se to zdanje obnovi. Nivo kršenja vladavine prava je u slučaju Generalštaba spektakularan“, kaže Kvadlih Mihailović.

KAKVA JE SUDBINA GENERALŠTABA?

Podnet je i formalni zahtev Ustanovnom sudu Srbije da preispita vladinu odluku o ukidanju statusa kulturnog dobra za Generalštab. Generalna sekretarka Evropa Nostre apostrofira koliko ova odluka Evrope Nostre da kompleks bude na listi najugroženijih spomenika može da utiče na donošenje odluke Ustavnog suda.

„Vlada je prešla zakonske zaštite i mišljenja struke i civilnog društva koji žele da sačuvaju Generalštab. Evropa Nostra je pripremila elaborat o odbrani Generalštaba uz podršku mnogih institucija“, kaže Kvadlih Mihailović i dodaje da Generalštab nije privatna svojina trenutne vlasti.

Kvadlih Mihailović ističe da li će odlukom Ustavnog suda biti rešena sudbina Generalštaba i kada se ona očekuje. Evropa Nostra i Institut Evropske investicione banke još 2013. pokrenuli su program “7 Najugroženijih“ te gošća TV Nova objašnajva kako je program osmišljen i šta je njegov cilj.

Prilog pogledajte na početku ove vesti.

PROČITAJTE JOŠ:

BONUS VIDEO: Spomenici kulture pripadaju svima nama, dobro da je Evropa saznala za Generalštab – Vesna Marjanović

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Ostavi prvi komentar