Oglas

Gde odlazi novac za kulturu, ako ne kulturi

autor:
07. maj. 2025. 08:14

Gde odlazi novac za kulturu, ako ne kulturi? Nakon što protekle godine nije ni raspisan, ove godine konkurs Sekretarijata za kulturu grada Beograda je obustavljen, rezultata konkursa Ministarstva kulture i dalje nema, a mnogobrojne manifestacije iz ove godine ili kasne ili su odložene.

Oglas

Usmeren za kulturu, ali drugu godinu zaredom novac iz gradskog budžeta ne dolazi kulturi – uz kratko obrazloženje da je konkurs stavljen van snage jer su pojedini članovi komisije dali ostavke. A to iz Nezavisne kulturne scene Srbije vide kao urušavanje same kulture, savremenog stvaralaštva, ali i ugrožvanje egzistencije.

Gradski Sekretarijat za kulturu je javna institucija, da on mora i treba da radi transparentno, te u tom smislu pokaže imena članova tih komisija, ljude koji su dali ostavke i da obrazloži zašto su te ostavke podnete i ono što je još važnije mi ne znamo šta će se desiti sa tim novcem koji je definitivno opredeljen za taj konkurs", objašnjava Virdžinija Đeković Miketić, Nezavisna kulturna scena Srbije.

"Ovo je nastavak uništavanja kulture koji traje dugi niz godina, od 2020. godine nijedan gradski konkurs za kulturu nije prošao kako treba. Dok se konkursi Ministarstva kulture šteluju, nameštaju, sužavaju na strogo partnerske organizacije SNS-a i na Srpsku pravoslavnu crkvu, tako da je zadnjih desetak godina nezavisna klutura koja je trebala da se finansira iz tih projekata potpuno uništena2, tvrdi Vladimir Pajić, PSG.

Mnogi događaji se pomeraju ili odlažu, a paralelno sa tim održava se manifestacija Dani porodice, čiji uvid u budžet nije poznat, a nije ni istaknut jasan program ističu iz Nezavisne kulturne scene Srbije. Slična situacija je i u Zrenjaninu, gde je konkurs isto stavljen van snage.

Ali...

"Favorizuje se jedna investitorska kultura, kada to kažem mislim na projekat Expo, najavljuje se izgradnja velikih muzeja, multifunkionalnih dvorana, a sa druge strane prisustvujemo jednoj vašarskoj kulturi, jednoj kulturi bez cilja, a savremenom stvaralaštvo, kritička misao, pa i nasleđe naravno je potpuno skrajnuta, marginalizovana", upozorava Đeković Miketić.

A ako budžeti za kulturu ne idu kulturi, gde idu? Informacija nema šta će biti sa konkursom niti sa sredstivma koja su za njega opredeljenja.

"To je najviše pitanje za Sinišu Malog i za druge ljude koji aktivno učestvuju u projektu Expa prvenstveno koji je najgladniji za budžetski novac, veliki deo sredstava iz kulture usmeren je tamo, kao i za obrazovanje, a onda mi kao PSG reagujemo na to i kažemo ne možemo voditi državu ili bilo koji grad u Srbiji bez kulture, obrazovanja i znanja", kaže Pajić.

Zašto je kultura stradala i da li su umetnici i radnici u kulturi nepotreban trošak? Gde je opredeljen novac utrošen ako nije na kulturu? Bezbroj pitnja na koja se čekaju odgovori...

Prilog Tee Nikolić iz emisije "Među nama" pogledajte na početku ove vesti.







Pratite nas na društvenim mrežama:

Koje je tvoje mišljenje o ovoj temi?

Učestvuj u diskusiji ili pročitaj komentare